OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın (ön sırada, sağdan 5.) ve Bölge Müdürü Adem Arıcı (ön sırada, soldan 6.) OSTİM üyelerinden oluşan bir heyetle Kırgızistan'ı ziyaret ederek, işbirliği olanaklarını araştırdılar. 

10. TKG üyesi Temirlan Sarlykbek Uulu (ön sırada, soldan 5.) ve 19. TKG üyesi  Elvira Borombaeva (ön sırada, sağdan 3.) ve 14. TKG üyesi Aigul Sairakunova (arka sırada, sağ başta) OSTİM heyetinin Yatırım Teşviki ve Koruma bakanlığı ziyaretine   eşlik etti.


OSTİM Başkanı Orhan Aydın (solda) ve arkadaşları Orta Asya Programı kapsamında Kırgızistan Cumhuriyeti Yatırım Teşviki ve Koruma  Bakan Vekili Nuradil Bayasov (ortada), bakanlık bürokratları ve iş insanları ile bir araya gelerek sanayi ve eğitimdeki karşılıklı iş birliği fırsatlarını görüştü. 

10. TKG programı katılımcısı Temirlan Sarlykbek Uulu (sağda) DEİK-Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi Kırgız-Türk İş Konseyi'nin Kırgızistan tarafı eşbaşkanıdır. 

OSTİM ile Kırgızistan arasında kurulan bu iyi ilişkilerin mimarı 10. TKG üyesi Temirlan Sarlykbek Uulu (sağda) yıllar önce, 28 Temmuz 2015 Salı günü Ankara'da Kırgızistan'da organize sanayi bölgesi kurulması konusunda  OSTİM ile iyi niyet protokolünü bizzat imzalamıştı.

Bu imza töreni hakkında TKG web sayfamızda yayınlanan habere ulaşmak için bu linkin ziyaret edilmesi önerilmektedir.


Program kapsamında OSTİM Teknik Üniversitesi ile Devlet Yönetim Akademisi, Milli İlim Akademisi Makine ve Otomasyon Enstitüsü ve İshak Razagov adına Devlet Teknik Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.

OSTİM Bölge Müdürü Adem Arıcı (sol başta), OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın (soldan 2.) ve 10. TKG üyesi Temirlan Sarlykbek Uulu (sağdan 3.)  ve Yatırım Teşviki ve Koruma  Bakan Vekili Nuradil Bayasov (soldan 3.) imza törenine tanıklik ettiler.

TOBB tarafından Ankara, Beypazarı ve İstanbul'da düzenlenen 10. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'den katılan Temirlan Sarlykbek Uulu toplu yemek üretimi, mobilya sektöründe fason imalat yapan ve bilgisayar kursu ile dil kursları düzenleyen şirketler sahibidir.

Temirlan Sarlykbek Uulu geliştirmiş olduğu Kozu Grill markası ile ABD’de bayilik vermiştir. Dağ oteli ile turizm işletmeciliği yapmaktadır. Türk ortağı ile Kırgızistan'da beton üretim tesisi kurmuştur. Temsilcilik alarak, Bişkek'te  ev tekstili alanında Türkiye'nin önde gelen markası  "Özdilek" mağazası açmıştır.

Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü'nü bitiren ve Siyasal Bilgiler Fakültesinde yüksek lisans eğitimi alan 10. TKG üyesi Temirlan Sarlykbek Uulu  ünlü Manas Destanı'nı kısmen kısaltarak aynı kitapta; Türkçe, ingillizce ve Rusca olarak  3 dilde ve  resimli olarak yayınlamıştır.

19. TKG üyesi Elvira Borombaeva (sağdan 2.) OSTİM heyetinin Bişkek ziyaret programını yakından takip ederek,  işbirliği fırsatalrının değerlendirilmesi için yoğun çaba sarf etti. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen 19. Türkçe Konuşan Girişimciler  Programı'na Kırgızistan temsilcisi olarak katılan Elvira Brombaeva enerji, is geliştirme ve hukuk alanlarında danışmanlık hizmeti veren şirket sahibi ve üst düzey yöneticidir. NABA (Ulusal İş Dernekleri Birliği ve Küçük HES Birliği Başkanlık görevlerini yürütmektedir. Yatırım Kurulu ve Yolsuzluk Forumu üyesidir. Ayrıca Egemendik Türkiye Mezunları Derneği Kadın Komisyonu Başkanıdır.

TOBB tarafından Ankara, Afyonkarahisar, Denizli ve İstanbul'da düzenlenen 14. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na Kırgızistan temsilcisi olarak  katılan Aigül Sairakunova başkent Bişkek'te yaşamakta ve T. C. Ticaret Müşavirliği kadrosunda yerel uzman olarak görev yapmaktadır.

Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi mezunu olan Aigul Sairakunova öğrenci olduğu yıllarda bir ay süreyle TOBB'da staj yapmıştı.

OSTİM Gazetesinde yayınlanan Kırgızistan  ziyaretine haberine bu linkten ulaşmak mümkündür.