Kırgızistan'dan Avrasya İş Kulübü Genel Sekreteri ve 19. TKG üyesi Ulukman Bapaev (solda) ile Kırgızistan-Türkiye Tekstil Gelistirme Merkezi Koordinatoru ve 21. TKG programı katılımcısı  Azamat Alymkulov (sağda) 18-23 Ekim 2021 tarihleri arasında Türkiye'deki tekstil sektörünü incelemek üzere düzenledikleri çalışma ziyareti kapsamında Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. 

27 Aralık 21019 tarihinde açılışı yapılan Kırgızistan-Türkiye Tekstil Geliştirme Merkezi, Türkiye mezunları tarafından oluşturulan Egemendik Derneği, Avrasya İş Kulübü ve TİKA desteği ile hayata geçmiştir.

Kırgızistan-Türkiye Tekstil Geliştirme Merkezi, Kırgızistan'da gelişmekte olan hazır giyim ve tekstil sektörüne Türkiye'den tecrübe paylaşımını koordine edebilmek üzere TİKA desteği ile kurulmuştur.

TKG web sayfasında yayınlanan Kırgızistan-Türkiye Tekstil Geliştirme Merkezi kuruluşu haberine ulaşmak için bu linkin ziyaret edilmesi önerilmektedir.

KMTSO Başkan Yardımcısı Serdar Zabun (soldan7.) ve Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Aykut Balcıoğlu (soldan 6.) Kırgızistan heyeti ile yakından ilgilendi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ankara, Polatlı, Kocaeli, Gebze ve İstanbul'da  düzenlenen 19. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na katılan Ulukman Bapaev (sağdan 8.) Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'de yaşamaktadır.  İstanbul'da bulunan Boğziçi Üniversitesi Turizm bölümü mezunudur. Turizm alanında faaliyet gösteren şirket ortağı ve üst düzey yöneticisidir.  Egemendik Türkiye Mezunları Derneği ve Avrasya İş Kulübü üyesidir. 


Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Kırgızistan Avrasya İş Kulübü-Kırgız Türk Tekstil Merkezi Geliştirme Merkezi işbirliğinde Kırgızistan’dan hazır giyim ve konfeksiyon üretimi yapan Kırgız heyeti Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası fuayesinde ticari işbirliği görüşmeleri yaptı.


Kırgız teksil grubunun Kahramanmaraş ziyareti hakkında Kahramanmaraaş TSO'nun web sayfsında yayınlanan haberin ayrıntılarına ve farklı fotoğraflara bu linkten ulaşmak mümkündür.


Tekstil Gelistirme Merkezi Koordinatoru ve 21. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı katılımcısı Azamat Alymkulov  (sağdan 5.) konfeksiyon makineleri ve tekstil ticareti yapan şirkette üst düzey yöneticidir. Egemendik Türkiye Mezunları Derneği ve Avrasya İş Kulübü üyesidir.

Çalışma ziyareti kapsamında Kahramanmaraş, Bursa ve İstanbul'da tekstil sektörü temsilcileri ile görüşüldü ve firma ziyaretleri yapıldı. 

Kahramanmaraş TSO ile kumaş satın alınması için işbirliği yapılması kararlaştırıldı.

Kırgızistan heyeti 19-21 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenen  Bursa Textile Show etkinliği ne katılarak, verimli görüşmeler  yaptı.

Bursa Tekstil Show hakkında ayrıntılı bilgilere bu linkten ulaşmak mümkündür.

Kırgız tekstil heyeti Istanbulda ise Defacto şirketinin lojistik deposunu ziyaret etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından, Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu ve Orta Asya vb bölge ülkelerinde yaşayan ve Türkçe konuşan girişimcilere TOBB'un  tanıtılması ve Türkiye ile ticari bağlarının güçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla 28 Nisan-11 Mayıs 2019 tarihleri arasında Ankara, Adana, Mersin ve İstanbul illerinde düzenlenen Azamat Alymkulov'un da katılımcı olduğu 21. TKG  programına 16 ülkeden Dışişleri Bakanlığı dış temsilcilikleri aracılığıyla belirlenen 47 katılımcı iştirak etmiştir.