5. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na Köstence'den katılan FEUZİ İSMAİL  (sol başta), Mecidiye Belediye Başkanlığı ve Mehmet Niyazi Kültür Derneği tarafından 24 Kasım  2018 Cumartesi günü  düzenlenen Kırım Tatar şair Mehmet Niyazi'yi anma ve ödül törenine katılarak, destek verdi.

TOBB tarafından Ankara ve İstanbul illerinde düzenlenen  5. TKG  programına  Köstence'nin Mecidiye ilçesinden katılan FEUZİ ISMAİL  eşi iile birlikte sahibi oldukları Sultan Prodexim pasta ve unlu mamüller fabrikasını işletmektedir. Ürünlerini Romanya  genelinde, Balkan ülkelerinde ve Avrupa piyasasında pazarlamaktadırlar. 5. TKG üyesi FEUZİ ISMAİL  Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği Üyesidir.

24 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 11'de Mecidiye Müslüman Kabristanı'nda, Kırım Tatar şair, gazeteci ve öğretmen Mehmet Niyazi (1878-1931) kabri başında dua edildi. Buradaki anma töreninin ardından 11.45'te Posta Parkı'na geçilerek Mehmet Niyazi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün büstlerine çelenk konuldu. Saat 12.45'te Luxor Restoranı'nda (Republicii Caddesi, 77, Mecidiye) ise Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı, yönetmen ve yapımcı Zafer Karatay ile Yönetmen Neşe Sarısoy Karatay'ın hazırladıkları "İsmail Bey Gaspıralı" belgeselinin gösterimi yapıldı ve Zafer Karatay tarafından İsmail Gaspıralı, Mehmet Niyazi ve Emel dergisi ile ilgili konferans verildi.

Mehmet Niyazi'nin şiirlerinin okunmasıyla devam eden program, birlikte yenilen y emek ve sohbetin ardından sona erdi.

OHA Kırım Haber Ajansı web sayfasında yayınlanan haberin ayrıntılarına ulaşmak için bu linkin tıklanması yeterli olacaktır. 

2. TKG üyesi MELEK AMET (sol başta)  ve 9. TKG üyesi DURİE ACCOIUM (soldan 2.) Türkiye Romanya ilişkilerinin 140. yılı nedeniyle Romanya’nın Galati kentinde 13 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen biimsel toplantının açılış törenine katılan  ve  üç adet  Türkçe türkü seslendiren "Mmehtap Kadınlar Korosu"nun kurucusu ve yöneticisi olarak uzun yıllardır görev yapmaktadırlar.

Mehtap Kadınlar  Korosu'nun Galati konserine ait farklı fotoğraflara bu linkten ulaşılmaktadır.

T.C. Bükreş Büyükelçisi OSMAN KORAY ERTAŞ da (soldan 3.) bilimssel etkinliğin açılış törenine katılarak konuşma yaptı.

“Türkiye-Romanya Diplomatik ve Kültürel İlişkilerinin 140. Yıldönümü” başlıklı etkinliğe, Romanya Demokrat Türk Birliği Galati Şube Başkanı Gülten Abdula’nın ev sahipliği yaptı.

Galati Tabiat Müzesi’nde gerçekleştirilen ve üç sün süren etkinliğe, Aşağı Tuna Araştırma, Geliştirme Eğitim ve Türk Kültür Merkezi, Yunus Emre Enstitüsü Köstence Şubesi, Galati Aşağı Tuna Üniversitesi Tarih Fakültesi, ve Ankara Folklor Araştırma Vakfı da destek verdi.

“Türkiye-Romanya İlişkileri: Geçmiş ve Günümüz” Bükreş Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Galati Valisi Dorin Otrocol ve Gülten Abdula’nın açılış konuşmalarını yaptığı etkinlikte, Romanya ve Türkiye arasındaki tarih boyü , tarih ve diplomatik ilişkiler, Romanya ve Türkiye arasındaki tarihsel, kültürel, türistik ve ekonomik bağlantılar, Türk, Tatar ve Gagavuz topluluklarının Romanya’daki yeri ve iki ülke arası barış ve dostluk köprüsü gibi konularda sunumlar gerçekleştirildi.

Haber Türk Romanya'nın web sitesinde yayınlanan haberin ayrıntılarına ulaşmak için bu linkin tıklanması yeterli olacaktır.

2. TKG programına Köstence'den katılan MELEK AMET (soldan 2.) 5 Haziran2018 salı günü  "ANA DİLİ Günü" nedeniyle Köstence'deki Ovidus Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe ünlü Türk şair EMEL EMİN (sol başta) ile birlikte katıldı.

5 Haziran Ana Dili Günü etkinliğine ait farklı fotoğraflara bu linkten ulaşmak mümkündür. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ankara, Kayseri ve Nevşehir'de düzenlenen 2. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na Romanya'nın Köstence kentinden katılan MELEK AMET porselen, temizlik malzemesi, plastik ürünler, hediyelik eşya ve zücaciye ticareti yapan şirket sahibidir. Romanya Demokrat Türk Birliği Kadın Komisyonu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

TOBB tarafından Ankara, Eskişehir, Bilecik, Sakarya ve İstanbul illerinde düzenlenen 9. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na Romanya'dan katılan  DURIE ACCOIUM  Romanya’da  şirket kuran Türkiyeli firmalara muhasebe ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Romanya Demokrat Türk Birliği Kadın Komisyonu başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

TKG programları katılımcısı değerli arkadaşlarımızı Türk kültürünü yaşatma çabaları nedeniyle kutluyor ve başarılar diliyoruz.