20. TKG programına Kırgızistan'dan katılan KYIALBEK  DYIKANOV (soldan 2.), SHAMIL IMANALIEV (sol başta), ULAN  CHOLPONBAEV  (sağdan 2.) ve BELEK ESENALİEV  (sağ başta) 01 Ekim 2018 Pazartesi günü TOBB İkiz Kulelerde gerçekkeşen sunumun sonunda  TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. FIRAT  PURTAŞ'a Kırgız kalpağı hediye etti.

Ankara, Edirne, Tekirdağ ve İstanbul’da, 30 Eylül - 11 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek ve 21 ülkeden yaklaşık 50 iş insanının iştirak ettiği 20. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'nın Ankara’daki toplantısına katılan TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. FIRAT PURTAŞ, bu yıl 25. yılını kutlayan TÜRKSOY hakkında bilgi vererek, kurumun hedefleri doğrultusunda yaptığı çalışmalar ve gerçekleştirdiği projelere değindi.

TÜRKSOY'un yaptığı kültürel ve sanatsal etkinliklerle, zengin ortak kültürümüzün yaygınlaşması ve kültürel entegrasyonun sağlanmasına yaptığı katkılarla Türk halkları arasında güveni tesis ettiğini dile getiren Purtaş, karşılıklı tesis edilen güvenin ticari, ekonomik ve diğer alanlarda da işbirliğinin artmasına yol açtığını vurguladı.

Türksoy'un web sayfasında yayınlanan haberin ayrıntılarına ve farklı fotoğraflara bu linkten ulaşmak mümkündür.

21. TKG programına Yunanistan'ın Batı Trakya Bölgesi'ni temsilien katılan ve  heyet başkanlığı görevini üstlenen  NURHAN MUSTAFA NİHAT (soldan 2.), HÜSEYİN HAFIZ AMET (sol başta) ve EMRE MUSTAFA (sağ başta) günün anısına TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısına Gümülcine'deki Türk dönemi yapıları gösteren tarihi bir fotoğraf armağan etti.   

Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu ve Orta Asya vb bölge ülkelerinde yaşayan ve Türkçe konuşan girişimcilere Birliğimizin tanıtılması ve Türkiye ile ticari bağlarının güçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla 30 Eylül-12 Ekim 2018 tarihleri arasında “20.Türkçe Konuşan Girişimciler Programı”  düzenlenmiştir.

Ankara, İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Çorlu ve Çerkezköy’de düzenlenen bu programa 20 ülkeden Dışişleri Bakanlığı dış temsilcilikleri aracılığıyla belirlenen 48 katılımcı iştirak etmiştir.