20. TKG programına Ukrayna temsilcisi olarak katılan SAKHYB ABDULLAYEV (solda) 15 Eylül 2018 Cumartesi günü düzenlenen Kherson (Herson) şehrinin 240. kuruluş yıldönümü etkinliğinde çadır kurarak tanıtım yapan TUID (Türk Ukrayna İşadamları Derneği) çadırını ziyaret ederek, destek verdi. 

Herson şehrinin 240. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında TUID Herson Şubesi Türk çadırı kurarak, konuklara Türk kahvesi ikam etti.

1735-1737 Osmanlı-Rus savaşını Rusların kazanmasından sonra Rus donanmasına yeni gemilerin yapılacağı ve gemilerin Osmanlı donanmasına karşı Karadeniz'de güvenli bir sığınak limanı olması amacı ile kurulan bir şehirdir Herson. Şehrin caddeleri bu savaşlarda ve denizcilikte kahramanlık göstermiş Rus amiral ve diğer devlet adamlarının ismi verilmiş. Tatar Hanlığı döneminde Herson bölgesinin adı İslam-Kermen (İslam Kalesi) olsa dahi tam olarak bugünkü Herson şehir merkezi değildir. Bugün ise Ukrayna-Türk dostluğuna örnek, barış dolu, güzel bir şehir olarak öne çıkmaktadır.

20. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na Ukrayna'dan katılan SAKHYB ABDULLAYEV (sol başta), tarımsal Üretim yapan, tarım ürünleri ihracatı yapan, anahtar teslimi un değirmenleri kuran şirkette üst düzey yöneticidir. TUID Türk Ukrayna İşadamları Derneği üyesidir.