alt

5. TKG üyesi ZARİF RAHMETOĞLU (ön sırada, soldan 5.), Ankara Sanayi Odası tarafından 1-3 Mart 2018 tarihlerinde Ankara'da düzenlenen "Türkiye Mezunları Sağlık Sektörü Konferansı'na katıldı.

Ankara Sanayi Odası, Ankara Ticaret Odası ve Ankara Valiliği işbirliği ile gerçekleştirilen ve Sağlık Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından desteklenen “Türkiye Mezunları Ankara İş Dünyası Buluşması” projesinin açılış konferansı 2 Mart 2018 Cuma günü  Ankara'da Sheraton Otel'de gerçekleşti.  

Konferansın açılışında konulan ASO Başkanı Nurettin Özdebir, "sağlık alanında yükseköğrenimini Türkiye’de tamamlayarak  ülkesine dönmüş olan sağlık alanından mezun, 56 ülkeden, 200'den fazla sağlıks ektörü yönetici ve halan eğitimini Türkiye'de sürdüren yabancı öğrencilerin yıllar sonra yeniden Ankara’da buluştuklarını" söyledi. 

Konferansın açılışında konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, "Türkiye'nin, sağlık alanında gerçekleştirdiği reformlar ve modern yatırımlarla son 15 yılda büyük mesafe kat ettiğini, özellikle Ankara'nın bu konuda çok önemli bir sıçrama gerçekleştirdiğini söyledi. Ankara'nın son yıllarda yurtdışından da çok sayıda hasta tarafından tercih edildiğini belirtenBaran, "Sadece Türkiye'ye değil, çevre ülkelere, hatta dünyaya sağlık hizmeti veriyoruz" dedi.  

Konuşmaların ardından konuk bakanlar ve yabancı katılımcılar Ankaralı medikal sanayicilerin ürünlerini sergiledikleri standları ziyaret ettiler. 

ASO web sayfasında yayınlanan açılış haberine ve farklı fotoğraflara bu linkten ulaşılmaktadır.

ATO web sayfasında yayınlanan fotoğraflı habere bu linkten ulaşmak mümkündür.

alt

19. TKG programına Arnavutluk'tan katılan Dr. ERİON CEREKJA  ASO ve ATO işbirliğinde  düzenlenen "Türkiye Mezunları Ankara İş Dünyası Buluşmaları Sağlık Sektörü Konferansında konuşma yaparak, görüşlerini  paylaştı.

TOBB tarafından Ankara, Polatlı, Gebze, Kocaeli ve İstanbul'da düzenlenen  19. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na Arnavutluk temsilcisi olarak katılan Dr. ERİON ÇERAKJA  DEİK Arnavutluk Türkiye İş Konseyi Başkanı olarak görev yapmakta ve başkent Tiran'da yaşamaktadır. Dental, medikal, kozmetik sektörlerinde ticaret yapan, ecza deposu olan ve sektörle ilgili kurs, konferans vb. eğitim programları düzenleyen şirket sahibi olan Dr. EİON CEREKJA  Tiran Ticaret ve Sanayi Odası Türkiye temsilcisidir. SOS Çocuk Köyleri sivil toplum kuruluşunda başkan yardımcılığı görevini gönüllü olarak yürütmektedir. 

Türkiye mezunu sağlık sektörü yöneticileri ve halen Ankara’da sağlık konularında öğrenim gören yabancı öğrenciler, programın ilk günü olan  1 Mart 2018 Perşembe günü  Ankara Sanayi Odası ve Ankara Ticaret Odası üyesi firmaların hastane ve üretim tesislerini ziyaret ettiler.

Konferans kapsamında Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. İhsan Şahin “Sağlık Sektöründe Ankara” konulu bir sunum yaptı. Daha sonra Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve Türkiye Mezunları tarafından “Sağlık Sektöründe İşbirliği Fırsatları” konusunda iki panel düzenlendi.

alt

Yurtdışı Türkler ve Akraaba Topluluklar Başkan Yardımcısı SAYİT YUSUF (sol başta) konferansa katılarak, Türkiye Mezunları ile yakından ilgilendi.

Ekonomi Bakanlığı, Başbakanlık TİKA ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen konferansa, Türkiye Mezunu olan Kırgızistan Sağlık Bakanı ile Nijerya, Somali ve Zambiya Sağlık Bakanları heyetleri de katıldı.

YTB web sayfasıdna yayınlanan haberin ayrıntılarına ve farklı fotoğraflara bu linkten ulaşılmaktadır. 

alt

Konferans kapsamında,  3 Mart 2018 Cumartesi günü  taraflar arası yüz yüze (b2b) ikili iiş görüşmeleri düzenlendi.

Konferansa katılan 5.TKG üyesi  ZARİF RAHMETOĞLU (ortada) Konferasnsın düzenlendiği Ankara Sheraton Otelde kurulan "Ürün Sergi" alanında yer alan medikal firmalarını ziyaret ederek bilgi aldı ve ikili iş görüşmelerine katılarak yararlı bağlantılar kurdu. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  tarafından Ankara ve İstanbul illerinde düzenlenen  5. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na Afganistan'dan katılan ZARİF RAHMETOĞLU inşaat sektöründe faaliyet gösteren, Afganistan'da anahtar teslimi hastane projeleri gerçekleştiren HUMA Grup şirketlerinin sahibidir. Ayrıca inşaat malzemeleri üretimi ve ilaç ticareti yapmaktadır.

OSTİM Medikal sanati Kümelenmesi üyeleri de sergileme alanında ürünlerini görücüye çıkardılar ve ikili  iş görüşmelerine aktif olarak  katılarak, verimli iş bağlantıları kurdular.

alt

Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinin sağlıkla ilgili bölümlerinde okumuş ve şu anda ülkelerinde önemli görevlerde bulunan yabancı mezunların birçoğu eğitimlerinin ardından ilk defa Türkiye’ye geldi. 56 ülkeden gelen 200’den fazla Türkiye sağlık mezunu, Ankaralı medikal sanayicilerle ikili iş görüşmeleri yaptı.

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi web syfasında yayınlanan fotoğraflı habere ulaşmak için bu linkin tıklanması yeterli olacaktır.

Konferans 3 Mart 2018 Cumartesi akşamı grup raporlarının sunumu, genel değerlendirme ve kapanış oturumu ile konferans sona erdi.

Kırım Haber Ajansı QHA tarafından yayınlanan fotoğraflı habere ulaşmak için bu linkin ziyaret edilmesi önerilmektedir.

Milliyet Gazetesinde yayınlana habere bu linkten ulaşılmaktadır.

OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi tarafından yayınlanan "Konferans ve İkili İş Görüşmesi Duyurusu"na ulaşmak için bu linkin tıklanması gerekmektedir.

Konferans duyurusuna ulaşmak için bu linkin tıklanması yeterli olacaktır.