alt

19.  TKG programına  Bosna Hersek'ten katılan EDIN BJELOPOLJAK  sanayi kenti Kakanj'da yaşamaktadır. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen 19. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na Bosna Hersek'ten katılan EDIN BJELOPOLJAK  Kakanj İşadamları Derneği Genel Sekreteri olarak görev yapmaktadır.

Bosna Hersek ve Kakanj'da  yaşanan  ekonomik gelişmelerle ilgili olarak sık sık yerel medayanın sorularaını yanıtlayan19. TKG programı katılımcısı  EDIN BJELOPOLJAK özel sektöün sorunları, AB programları ve Alman yardımları gibi çeşitli konularda basını ve medya kuruluşlarını bilgilendirmektedir.  

alt

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen 11. TKG programına Almanya'dan katılan Dr. NEJAT DOĞAN (sağdan 2.)  Stuttgart Türk Alman Forumu tarafından Onur Ödülüne layık görülen Daimler Türk Treff ekibinde  Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır. 

23 yıl önce Daimler çalışanı beş Türk, "montaj hattındaki Türklerin verimlilğini güçlendirmek amaacıylla yola çıktı.O  tarihlerde büyük otomobil şirketinde kariyer yapmış çok sayıda Türk kökenli çalışan vardı. Böylece 1992'de "Daimler Türk-Treff" i kurdular. Bu, Almanya'daki Türk vatandaşlarının en büyük girişim örgütü oldu.

Alman-Türk Forum Stuttgart, yabancı çalışanların entegrasyonuna olan bağlılığı nedeniyle "Daimler Türk Treff Mesleki iletişim Ağı'nı 23 Ekim'de Manfred Rommel Onur Ödülüne layık görüldü.

2015 yılında Manfred Rommel Onur Ödülüne layık görülen Daimler Türk Treff,  1992 yılında Daimler genelindeki Türk kökenli yöneticileri ve akademik eğitimli memurları bir araya getirerek kurulan dünyanın ilk mesleki iletişim ağıdır.

Bugün 720 üyesi bulunan "Türk-Treff" bir iletişim platformudur. Türk Treff Çalışan Ağı şimdilerde Stuttgart otomobil üretiminin  hemen hemen tüm aşammalarında dünya çapında temsil edilmektedir. Üyelerin neredeyse yüzde 30'u kadındır. Kızlarının eğitimine önem veren Türk ailelerin sayısı giddefrek artmaktadır.  

Daimler Türk Treff hakkında Stutthgart yerel basınında çıkan  haberin ayrıntılarına bu linkten ulaşmak mümkündür. 

alt

TOBB tarafından düzenlenen 11. TKG programına katılan AKAN OZA  Aralık ayının ilk haftasında Londra'da bulunduğu sırada,  aileşirketi Oza Kahve'nin  İngiltere pazarındaki iş ortağı Ayraç Fodo şirketinin sahibini ofiisinde ziyaret ederek, Londra'da Türk marketlerinde devam eden tadım günleeri hakkında bilgi aldı.

KKTC'de üretim yapan Oza kahve markası ile Aytaç Food arasında kurulan  işbirliği TKG web sayfasında haber olarak yayınlanmıştı. Oza Kahve'nin Londra pazarı ile tanışma öyküsünün ayrıntılarına bu linkten ulaşmak mümkündür. 

TOBB tarafından Ankara, Konya ve İstanbul'da düzenlenen 11. Türkçe Konuşan Girişimciler  Programı'na KKTC temsilcisi olarak katılan AKAN OZA  Aile şirketi Oza Kahve'nin ortağı ve üst düzey yöneticisi olarak görrev yapmaktadır. 

alt

15. TKG programına Özbekistan'dan katılan MARUFJON KUBONOV milletvekili seçimleri için aday oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Eylül 2012'de Ankara, İstanbul, Malatya ve Gaziantep illerinde düzenlenen 15. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na Özbekistan temsilcisi olarak katılan MARUFJON KURBaNOV PVC, plastik boru ve fiting sektöründe Özbekistan genelinde toptan ticaret yapan, bayilerine   ürün dağıtımı yapan şirketin sahibidir.

Değerli arkadaşımızı kutluyor, siyasi çalışmalarında başarılar diliyoruz.

alt

18. TKG programı heyet başkanı SALİH TAŞDİREK Almanya'da yayınlanan "Bizim Haber" gazetesinde bir makale yazarak, mesleki eğitİmin önemi konusundaki görüş ve önerilerİni paylaştı. 

TOBB tarafından Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa ve İstanbul'da düzenlenen 18. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı heyet başkanı SALİH TAŞDİREK akıllı kilitler, master-anahtar sistemleri, kartlı giriş sistemleri, yangına dayanıklı kapılar, kapı kapatıcı hidrolikler, panik kilitler, kapı aksesuarları pazarlayan şirket sahibidir. 14 yıl çalıştığı 85 yıllık Alman şirketini 2004 yılında sahiplerinden satın alarak çalıştığı şirketin patronu olmuştur. Frankfurt’a 25 km. uzaklıktaki Hanau şehrinde  (IHK) Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısıdır.Almanya’da ilk kez bir Türk oda başkan yardımcılığı görevine seçilmiştir. Maintal Yabancılar Meclisi Başkanlığı görevini 15 yıldır sürdürmektedir.  

alt

18. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı katılımcısı EDİS EMRE  Dünya Gazetesii le yaptığı söyleşide, Bulgaristan'da yatıırım yapan Türk firmaları iile ilgili bilgi verdi.

TOBB tarafından Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa ve İstanbul'da düzenlenen 18. TKG programına Bulgaristan'dan katılan EDİS EMRE ayakkabı sektöründe faaliyet gösteren ve iki fabrikada üretim yapan VES şirketinin sahibi ve üst düzey yöneticisidir. Ayrıca; yatırım projeleri, inşaat ve enerji konularında danışmanlık hizmetleri sunan firmanın da kurucusudur. BULTİŞAD (Kuzeydoğu Bulgaristan Bulgar Türk Ticaret ve Sanayi Odası) Başkan Vekili  ve DTİK Bölge Temsilcisidir.

alt

Afganistan'dan 19. TKG üyesi NECİBULLAH ATAIE hakim olarak görev yaptığı idarede 2 Kasım 2017 Perşembe günü Daire Başkanlığı görevine atandı. TKg web sayfamızda yayınlanan atama haberine ulaşmak için bu linkin tıklanması yeterli olacaktır. 

TOBB tarafından 9-21 Mayıs 2016 tarihlerinde Ankara, Polatlı, Kocaeli, Gebze ve İstanbul'da düzenlenen 19. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na Afganistan'ın Şibirgan kentinden katılan  NECİBULLAH ATAIE  programa katıldığı dönemde, kamu idaresidneki görevinin yanı sıra halı ve deri ticareti yapan,  tarımsal faaliyetleri olan, inşaat ve lojistik sektörlerinde faaliyet gösteren aile şirketinin hukuk danışmanı ve temsilcisi olarak görev yapmaktaydı. Afganistan Ticaret Odası üyesidir.