alt

2. TKG programında heyet başkanlığı görevini üstlenen Bulgaristan'dan SEVGİNAR NAZIM SERBEST  (önde, soldan 2.) bir grup arkadaşı ile birlikte Bulgaristan'daki Türk gençlerinin tarih bilincini geliştirmek amacıyla "Çanakkale  Şehirler Anıtı"  gezisi düzenledi. 

alt

2. TKG heyet başkanı SEVGİNAR NAZIM SERBEST (ön sırada, soldan 4.) Bulgaristan'da yaşayan  Türk kökenli ailelerin çocuklarının Türk kültürü  ve tarihi konusundaki bilgilerini  zenginleştirmek ve farkındalıklarını artırmak amacaıyla çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlere öncülük etmekte ve destek vermektedir. 

TOBB tarafından Ankara, Nevşehir ve Kayseri'de düzenlenen  2. Türkçe KonuşanGirişimciler programında heyet başkanlığı görevini üstlenen SEVGİNAR NAZIM SERBEST,  petrol istasyonu, tarım, turizm, inşaat vb konularında faalliyet gösteren şirket sahibdir. AB Fonlarına başvurarak kiraz bahçesi kurmuştur.  Razgrad Dağlarında  inşa ettikleri dağ otelini işletmektedir.

SEVGİNAR SERBEST'in Kocası  GYUNER SERBEST Stambolova Belediye Başkanı ve Haskovo milletvekili olarak  Bulgaristan'a yaşayan Türk azınlığın haklarınıkorumak için uzun yıllar görev yapmıştır. 

2. TKG programı heyet başkanı SEVGİNAR NAZIM SERBEST, AB fonlarından desteklenen ve Edirne ile paydaş olarak yürütülen bir sivil toplum projesinin yürütücü başkanlığını üstlenmiştir.

alt

4. TKG programında heyet başkanlığı görevini üstlenen ŞARIK CİBO (sağda), Kosova'nın Türk şehri prizren'de düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi anma törenine eşi ile birlikte   katıldı.

Kosova'da yaşayan Türk çocuklaraının seslendirdiği marşların video kaydına ulaşamaki çin bu linki tıklamaka yeterli olacaktır. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından  Ankara, Nevşehir, Kayseri ve İstanbul illerinde düzenlenen 4. Türkçe Konuşan Girişimciler  programında heyet başkanlığı görevini üstlenen ŞARIK CİBO, Kosova'nın ağırlıklı olarak Türkçe konuşulan  Prizren şehrinde yaşamaktadır. İş elbiseleri ticareti, inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir.  Asma tavan, bina iç dekorasyonu ve dış cephe kaplamaları ve dekorasyonları,  profil imalatları, UD,CD,UV alçıpan,dış fasadalar işleri  yapmaktadır. Bu kapsamda gerekli malzemelerin üretimini de yapmaktadır. Ayrıca PROTEX  adlı şirketi ile, Arnavutluk'ta iş elbiseleri ve iş ayakkabıları üreten İtalyan kökenli Cofra şirketinin Kosova bayisi olarak çalışmaktadır.  

alt

4. TKG programına Makedonya'dan katılan ESFER ALİ çocuklarının Türklük bilincini güçlendirmek ve Türk tarihini öğretmek amacıyla ailesi ile birlikte sık sık tarihi mekanları ziyare etmektedir.

ESFER ALİ Osmanlı Devleti'ne başkentlik yapan Edirne ve İstanbul'un yanı sıra Çanakkae Zafer Anıtı ziyaretini ailece gerçekleştrimekten memnun oldu.

TOBB tarafından Ankara, Nevşehir, Kayseri ve İstanbul'da  düzenlenen  4. Türkçe Konuşan Girişimciler  programına Makedonya'dan katılan ESFER ALİ,  programdan sonra yahoo mail grubu kurarak, katılımcıların arasında bugüne kadar etkin bir şekilde kullanılmakta olan önemli bir iletişim köprüsü gerçekleştirmiştir.  

Üniversite öğrenimini Ankara'da yapan ESFER ALİ, halen Üsküp'te inşaat sektöründe faaliyet gösteren CEVAHİR HOLDİNG'de yönetici olarak görev yapmaktadır. 

alt

6 TKG programına KKTC'den katılan RAMAZAN GÜNDOĞDU (soldan 3.) Çanakkale Zaferi'nin yıldönümü kutlamalarına katıldı ve törene katılanlarla birlikte duygulu anlar paylaştı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen 6. Türkçe Konuşan Girişimciler Programına KKTC'den katılan RAMAZAN GÜNDOĞDU, Gazi Mağusa'da   tersane işletmektedir. Ayrıca  Girne'deki yat limanı,  Delta Marina'nın sahibidir. Kuzey Kıbrıs Sanayi Odası yönetim kurulunda görev yapmıştır. Geçen dönemde KKTC'de aktif olarak siyasetle ilgilenmektedir.

alt

17. TKG programına Makedonya'dan katılan TANER DEMRCİ (soldan 4.) T.C. Üsküp Büyükelçiliği tarafından düzenlenen 18 Mart Çanakke Zaferinin 102. Yıldönümünü Kutlama ve Şehitleri  Anma  Günü  töreninde iş arkadaşları ile birlikte  duygulu anlar paylaştı.

TOBB tarafından düzenlenen 17. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Makedonya temsilcisi olarak katıla TANER DEMİRCİ  Üsküp'te bulunan T.C. Ticaret Müşavirliğinde onbir yıldır yerel uzman olarak görev yapmaktadır.