alt

TOBB tarafından düzenlenen 5. TKG programına Romanya'nın Köstence ilinden katılan FEUZİ İSMAİL (sağda) Mecidiye  Hastanesinin yenilenmesi için TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon  Ajansı) ile Mecisiye Beleldiye Başkanı arasında 14 Aralık 2016 tarihinde protokol imza  törenine katılarak, destek verdi.

Sultan Abdülmecit’in fermanıyla 1856 yılında kurulan Romanya’nın Mecidiye kasabasında bulunan Mecidiye Hastanesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenecek. 

TİKA, Romanya’nın Mecidiye kentinde bulunan "Mecidiye Hastanesi’nin Yenilemesi Projesi"ni üstlendi. Hastanenin yenilemesi için hukuki zemin teşkil eden Protokol, Mecidiye Belediye Başkanı Valentin Vrabie ve TİKA Bükreş Program Koordinatörü Hacı Ahmet Daştan tarafından basın mensuplarının da katıldığı törenle 14 Aralık 2016 Çarşamba günü imzalandı.

İmza töreninde konuşan Valentin Vrabie, Hastane’nin statüsünün korunması ve Mecidiye halkına verdiği hizmet açısından projenin hayati öneme sahip olduğunu söyleyerek TİKA’ya ve Türk yetkililere teşekkür ettiğini belirtti.

Projenin uygulanmasıyla hastanenin mevcut durumda kullanılmaz halde bulunan giriş ve poliklinik (ayakta tedavi) bölümleri yenilenerek aralarında Türk ve Tatar soydaşlarımızın da bulunduğu Mecidiye ve civar kentlerde yaşayan 150.000 Romen vatandaşına hizmet verecek. Proje tamamlandığında zemin katta 1440 ve birinci katta 1657 olmak üzere toplam 3097 metrekarelik alan tamamen yenilenmiş olacak.

TİKA'nın web sayfasında yayınlanan ptotokol imza töreni haberine ulaşmak için bu linkin tıklanması gerekmektedir. 

Protokol imza törenine ait farklı fotoğraflara  5. TKG üyesi FEUZİ İSMAİL'in facebook sayfasına ait bu linkten ulaşılmaktadır.  

TOBB tarafından Ankara ve İstanbul illerinde düzenlenen  5. Türkçe Konuşan Girişimciler  programına  Köstence'nin Mecidiye ilçesinden katılan FEUZİ ISMAİL  ve karısı SELVİNAS ISMAİL,  sahibi oldukları Sultan Prodexim pasta ve unlu mamüller fabrikasını işletmektedir. Ürünlerini Romanya  genelinde,  Balkan ülkelerinde ve Avrupa piyasasında pazarlamaktadırlar. 

5. TKG programı katılımcısı FEUZİ ISMAİL  Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği Üyesidir.

alt

Romanya Demokrat Türk Birliği Kadın Komisyonu Başkanı ve 2. TKG programı katılımcısı MELEK AMET (solda) ve 9. TKG üyesi DURİYE AKKOYUN (sağda) 16 Aralık 2016 Cumartesi günü Köstence'de "Yunus Emre" çalıştayı ve şiir günü düzenledi.  

8. TKG üyesi ERTHAN TANİOR ABDURAMAN'ın eşi  avukat MERİÇ ABDURAMAN  (ortada) Yunus Emre  Şiir günü etkinliğinin başarılı olması için Kadın Komisyonuna destek verdi. 

alt

2. TKG programına Köstence'den katılan MELEK AMET  başkanlığındaki Romanya Demokrat Türk Birliği Kadın Komisyonu 23 Eylül 2016 tarihinde 9. TKG üyeleri  DURIE ACCOIUM (sol başta) ve SEVİDAN CHERİM (sağdan 3.) değerli katkıları ile  "Gelenksel Türk Elsanatları" sergisi düzenledi.

Romanya'da yaşayan Türk azınlığın kültürel ve sosyal yaşamlarınında gelenekleri  yaşatmak ve kültürel bağları güçlendirmek amacaıyla  çeşitli projeler gerçekleştiren TKG grubu üyelerini kutluyor ve başarılar diliyoruz.   

TOBB tarafından Ankara, Kayseri ve Nevşehir'de düzenlenen 2. TKG programına katılan MELEK AMET porselen, temizlik malzemesi, plastik ürünler, hediyelik eşya ve zücaciye ticareti yapan şirket sahibidir. Romanya Demokrat Türk Birliği Kadın Komisyonu Başkanı olarak görev yapmaktadır. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Biriği tarafından Ankara, Eskişehir, Bilecik, Adapazarı ve İstanbul'da düzenlenen 9.  Türkçe konuşan Girimciler programına Köstence'den katılan DURIE ACCOIUM Romanya’da  şirket kuran Türkiyeli firmalara muhasebe ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Romanya Demokrat Türk Birliği üyesidir. 

9. TKG programı katılımcısı SEVİDAN CHERİM Romanya genelinde gıda ve tekstil konularında aie üyeleri ile birlikte  3 ayrı  satış mağazası işletmektedir. Romanya Demokrat Türk Birliği üyesidir.