alt

4. TKG üyesi SADYR EİBOV  (soldan 2.)  ile 17. TKG üyesi  LATIPSHA ASSANOV  (soldan  5.)  T.C. Dışişleri Bakanı MEVLUT ÇAVUŞOĞLU (ortada) ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği'nin  yöneticilerinin  19 Ekim 2016 Çarşamba günü   T.C. Almati Başkonsolosluğu salonunda  yaptığı toplantıya katılarak, Ahıska Türklerinin beklentilerini dile getirdiler.

Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 3. toplantısı hazırlıkları kapsamında Ortak Stratejik Planlama Grubu 3. toplantısı 20 Ekim 2016 Perşembe günü  Kazakistan'ın Almaty şehrinde yapıldı.

Haberler com sitesinde yayınlanan Almaty ziyareti haberine bu linkten ulaşılmaktadır. 

alt

TOBB tarafından düzenlen 4. TKG programı heyet başkanı ŞARIK CİBO (solda)  Edirne Belediye Başkanı RECEP GÜRKAN 24 Ekim 2016 Pazar günü Kosova'nın Prizren şehrindeki evinde ağırladı.   

ŞARIK CİBO'nun   İzmir'den geçmiş dönem miletvekili  RİFAT SAİT'i  Prizren'de konuk etmesini gösteren fotoğrafa bu linkten ulaşmak mümkündür.

Kosova göçmeni olan RİFAT SAİT  Balkan Dernekleri Federasyonu, Kosova Rumeli Derneği vb sosyal oluşumlarda uzun yıllar yönetici olarak görev yapmıştır. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından  Ankara, Nevşehir, Kayseri ve İstanbul illerinde düzenlenen 4. Türkçe Konuşan Girişimciler  programında heyet başkanlığı görevini üstlenen ŞARIK CİBO  Kosova'nın ağırlıklı olarak Türkçe konuşulan  Prizren şehrinde yaşamaktadır. İş elbiseleri ticareti,  inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir.  Asma tavan, bina iç dekorasyonu ve ,dış cephe kaplamaları ve dekorasyonları,  profil imalatları, UD,CD,UV alçıpan,dış fasadalar işleri  yapmaktadır. Bu kapsamda gerekli malzemelerin üretimini de yapmaktadır. Ayrıca PROTEX  adlı şirketi ile, Arnavutluk'ta iş elbiseleri ve iş ayakkabıları üreten İtalyan kökenli Cofra şirketinin Kosova  bayisi olarak çalışmaktadır.  

alt

TOBB tarafından düzenlenen 5. TKG programına Afganistan'dan katılan  ZARİF RAHMETOĞLU (sağ başta)  Ekonomi Kulübü yönetim kurulu üyeleri ile birlikte 11  Ekim 2016  Salı günü TBMM İdare Amiri Çorum Milletvekili SALİM USLU'yu  (sağdan 3.), TBMM'de ziyaret ederek, siyasi ve  ekonomik gündeme ilişkin değerlendirmlerini paylaştı. 

TBMM ziyaretine ait farklı fotoğraflara bu linkten ulaşılmaktadır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  tarafından Ankara ve İstanbul illerinde düzenlenen  5. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Afganistan'dan katılan  ZARİF RAHMETOĞLU  inşaat sektöründe faaliyet gösteren, Afganistan'da anahtar teslimi hastane projeleri  gerçekleştiren HUMA Grup şirketlerinin sahibidir. Ayrıca inşaat malzemeleri üretimi ve ilaç ticareti yapmaktadır.

5. TKG programı üyesi ZARİF RAHMETOĞLU Ankara'da faaliyet gösteren Ekonomi Kulübü  Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

alt

Azerbaycan'dan 6. TKG programı heyet başkanı Dr. ELSHEN EBULHESENLİ (sağda)  Medeniyetler İttifakı Forumu'na katılmak üzere Bakü'ye giden T.C. Cumhurbaşkanı'nı havaalanında karşılayan heyette yeralmıştı. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  tarafından Ankara ve İstanbul illerinde düzenlenen 6. Türkçe Konuşan Girişimciler  programına Azerbaycan'dan katılan ve  heyet başkanlığı görevini üstlenen  Dr. ELSHEN EBULHESENLİ T.C. Bakü Büyükelçiliğinde, Ticaret Müşavirliğinde Müşavir Yardımcısı olarak görev yapmakadır.

alt

10. TKG programına Kırgızistan'dan katılan TEMİRLAN SARLYKBEK UULU (sağda) 11 Ekim 2016 Salı günü T.C. Başbakan Yardımcısı YILDIRIM TUĞRUL TÜRKEŞ'i (solda) makamında ziyaret ederek Manas Destanı kitabını sundu. 

T.C. Başbakan Yardımcısı TUĞRUL TÜRKEŞ   tarafından 12 Ekim 2016 Çarşamba günü Kırgızistan heyetine  verilen akşam yemeğine katılan  10. TKG programı katılımcısı TEMİRLAN SARLYKBEK UULU'nın akşam yemeği izlenimlerine ait fotoğraflara bu linkten ulaşılmaktadır. 

alt

10. TKG üyesi  TEMİRLAN SARLYKBEK UULU  (solda) İstanbul Beyoğlu Belediye Başkanı AHMET  MİSBAH DEMİRCAN (sağda) 10 Ekim  2016 Pazartesi günü  makamında görüşerek, çevirisİni yaparak, yayınladığı MANAS DESTANI kitabını  hediye etti.

TEMİRLAN SARLYKBEK UULU İstanbul'da Topkapı semtindeki Türk Dünyası Meydanına yerleştirilecek Manas Heykeli gibi  Türk destanlarındaki diğer kahramanların da  heykellerinin yaptırılması için Beyoğlu Belediyes ile yeni bir  proje üzerinde görüşmelere başladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ankara, Beypazarı ve İstanbul'da düzenlenen 10. TKG programına Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'den katılan TEMİRLAN SARLYKBEK UULU toplu yemek üretimi,  mobilya sektöründe fason imalat yapan ve bilgisayar kursu ile dil kursları düzenleyen şirketler sahibidir. Geliştirmiş olduğu Kozu Grill markası ile ABD’de bayilik vermiştir. Dağ oteli ile turizm işletmeciliği yapmaktadır. Türk ortağı ile Kırgızistan'da beton üretim tesisi kurmuştur. Temsilcilik alarak, Bişkek'te  ev tekstili alanında Türkiye'nin önde gelen markası  "Özdilek" mağazası açmıştır.

alt

12. TKG programına Azerbaycan'dan katılan  SAMIR NATIQOGLU ISGANDAROV (sağdan 2. ) 8 Kasım 2016 Salı günü  gerçekleşen AKP Grup  toplantısında Başbakan Binali Yıldırım  ile görüşen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Danışmanı ALEKSANDR DUGİNİ'nin TBMM ziyaretine eşlik etti.

Milliyet Gazetesinde yayınlanan habere bu linkten ulaşılmaktadır. 

alt

12. TKG üyesi SAMIR NATIQOGLU ISGANDAROV (soldan 3.) Rus danışman ALEKSANDR DUGİ'nin (sağdan 3.)  9 Kasım 2016  Çarşamba günü Ekonomi Bakanı NİHAT ZEYBEKÇİ  (soldan 4.) ile yaptığı görüşmeye de eşlik etti.  

Rus danışmanın Ankara ziyaretine ait farklı fotoğraflara SAMIR NATIQOGLU ISGANDAROV'un facebook sayfasına ait bu linkten ulaşılmaktadır.

TOBB tarafından Ankara, Konya, Karaman ve İstanbul'da düzenlenen 12. Türkçe Konuşan Girişimciler programına katılan SAMIR NATIQOGLU ISGANDAROV programdan sonra yarı  zamanlı olarak Türkiye'de yaşamaya başlamıştır.  Bir süre önce Ankara'da ofis açarak eşi ve oğlu ile birlikte Ankara'ya yerleşmiştir. Genel ticaret ve danışmanlık sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

alt

17. TKG programına KKTC'den katılan MUSLU AKGÜNEY  (3. sırada, sağda) Özel Kalem Müdürü olarak birlikte çalıştığı KKTC İçişleri Bakanı KUTLU EVREN'in   20 Ekim 2016  Perşembe günü gerçekleşen Ankara ziyaretine eşlik etti.

 T.C. Adalet Bakanı BEKİR BOZDAĞ ile  KKTC İçişleri Bakanı KUTLU EVREN  Adalet Bakanlığında gerçekleşen toplantıda  KKTC'de cezaevi yapımıyla ilgili iş birliği protokolünü imzaladı.

Yeni Şafak Gazetesinde yayınlanan habere bu linkten ulaşılmaktadır. 

Kıbrıs Today Gazetsinde yayınlanan habere ulaşmak için bu linki tıklamak yeterli olcaktır.