alt

4. TKG programı heyet başkanı ŞARIK CİBO (sağda), Kosova'nın beşkenti Priştine'de 20-22 Ekim2016 tarihlerinde düzenlenen 16.  Uluslaarası Gıda Fuarı AGROKOS' da stant açarak,  Bosna Hersek TSO adına tanıtım yapan 5. TKG üyesi  EMİR PASİÇ'i (solda) ziyaret ederek, "Kosova'ya hoş geldiniz" dedi.

TOBB tarafından Ankara ve İstanbul illerinde düzenlenen 5. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Bosna Hersek temsilcisi olarak katılan EMİR PASİÇ (solda) Bosna Hersek Ticaret Odası Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 

Bosna Hersek Ticaret ve Sanayi Odası  üyelerini desteklemek  ve yeni pazarlar bulmalarına yardımcı olmak amacıyla Kosova'da düzenlenen 16. Uluslararası Gıda Fuarı AGROKOS  2016'ya katılarak, gıda üreticisi üyelerinin firmalarını tanıtmaları amacıyla ortak stant kurdu.

Bosna Hersekli üreticilerin  AGRKOS 2016 kapsamında  yeni bağlantılar yapmalarına ve iş geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla Bosna Hersek TSO adına fuara katılan EMİR PASİÇ eşi İNDRA PASİÇ'in dönem arkadaşı ŞARIK CİBO ve eşi VİLDAN CİBO'nun fuar alanına gelerek kendisini  ve Bosna Hersek TSO standını ziyaret etmelerinden  çok memnun oldu.    

TOBB tarafından Ankara, Kayseri  ve İstanbul'da düzenlenen 4. TKG programına Bosna Hersek temsilcisi olarak  katılan İNDİRA PASİÇ  başkent Saraybosna'da bulunan Ziraat Bankasında üst düzey yönetici olarak görev yapmaktadır.      

AGROKOS Fuarı her yıl düzenlenmektedir ve  Kosova'nın  gıda sektöründeki en önemli uluslararası buluşma platformudur. Balkanlardaki komşu ülkelerden çok sayıda üretici ve profesyonel alıcı bu fuarda buluşmaktadır.  

Gıda, içecek  ve gastronomi sektründeki en son yeniliklerin sergilendiği fuarda; organik yiyeceklerden, paketleme teknolojilerine kadar geniş bir  yelpazede sunum ve tanıtımlar yapılmaktadır.

16. AGROKOS Fuarı hakkında ayrıntılı  bilgilere bu linkten  ulaşmak mümkündür. 

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB), Kosova'nın başkenti Priştine'de düzenlenen 16.Uluslararası Gıda Fuarı AGROKOS 2016'ya katıldı. BAİB, gıda ihtiyacının yüzde 90'ını Türkiye'den ithal eden Kosova'ya giderek, Priştine'de düzenlenen fuarda stant açıp, bölgenin yaş meyve sebze ve gıda ürünlerini tanıttı. 

Türk yatırırmcılar için Kosova'nın lojistik üssü olarak değerlendirilmesinin  özel avantajları bulunmaktadır. Kosova tüm gıda ihtiyacını Türkiye'den karşıladığı gibi Balkan ülkelerine de çok yakın bir konumda olması nedeniyle  Balkan ülkelerine ve Avrupa'ya yapılacak ihracatın Kosova üzerinden organize edilmesi mümkün görünmektedir.

Time Türk sitesinde yayınlanan Agrokos Fuarı haberine bu linkten ulaşılmaktadır. 

Gıda konusunda tamamen ithalata dayalı olan Kosova gıda ihtiyaçlarının %90' nını ülkemizden tedarik etmektedir. AGROKOS Fuarı  sayesinde Türk üreticiler Makedonya ve Arnavutluk pazarlarına da girme şansını yakalayabilmektedir.

 Dünya Bankası’nın hazırladığı ve 189 ülkedeki yatırım ortamının elverişliliğini ölçen “Doing Business 2014” raporunda Kosova 75. sırada yer almaktadır. Türk vatandaşlarına Vize uygulamayan Kosova Türk üretciilere pek çok konuda avantaj sunmaktadır.

alt

5. TKG üyesi  EMİR PASİÇ (solda) AGROKOS 2016 Fuarında Bosna Hersek standını ziyaret eden 4. TKG heyet başkanı ŞARIK CİBO (sağda) ve eşi VİLDAN CİBO'ya (ortada) teşekkür ederek, 4. TKG yesi eşi İNDİRA PASİÇ'in selamlarını ve iyi dileklerini iletti. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından  Ankara, Nevşehir, Kayseri ve İstanbul illerinde düzenlenen 4. Türkçe Konuşan Girişimciler  programında heyet başkanlığı görevini üstlenen ŞARIK CİBO (sağda), Kosova'nın ağırlıklı olarak Türkçe konuşulan  Prizren şehrinde yaşamaktadır. İş elbiseleri ticareti,  inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir.  Asma tavan, bina iç dekorasyonu ve ,dış cephe kaplamaları ve dekorasyonları,  profil imalatları, UD,CD,UV alçıpan,dış fasadalar işleri  yapmaktadır. Bu kapsamda gerekli malzemelerin üretimini de yapmaktadır. Ayrıca PROTEX  adlı şirketi ile, Arnavutluk'ta iş elbiseleri ve iş ayakkabıları üreten İtalyan kökenli Cofra şirketinin Kosova  bayisi olarak çalışmaktadır.