alt

16. TKG programına Kırgızistan'dan katılan BAKYT DEGENBAEV (solda) ülke ekonomisinin güçlü bir yapıya kavuşması için yaptığı başarılı çalışmalar nedeniyle, Kırgızistan Girişimciler Günü töreninde Ekonomi Bakanlığı tarafından Onur Madalyası ile ödüllendirildi.     

Yerel Üreticiler Derneği Başkanı ve  16. TKG programı katılımcısı  BAKTY DEGEMBAEV,   Kırgızistan genelinde üretim yapmakta olan tüm üreticileri kurduğu internet platformunda biraraya getirmiş ve firmaların tanıtımlarını yapmalarını sağlamıştır. Bir yılı aşkın bir sürede ülkenin en büyük internet ağını oluşturmuştur.

BAKTY DEGEMBAEV, Mayıs 2016'da, uzun yıllardan sonra, ilk kez Yerli Mallar Geçit Töreni'nin gerçekleşmesini  sağlamıştır. Ülkenin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkıda bulunmasından dolayı  Kırgizistan Cumhuriyeti Başbakanı  tarafindan "Onur Madalyası" ile ödüllendirilmiştir.

Kırgızistan Cumhuriyeti; ilerlemenin önemli itici güçlerinden biri olan girişimciliğin önemini ve iş adamlarının ülke ekonomisine yaptıklaraı takdire değer katkıları gözönünde bulundurularak, 20 Ekim 2000 tarihinde kabul edilen Kararname ile , 20 Eylul tarihini Girişimciler Günü olarak ilan etmiştir. 

Girişimciler Günü her yil 20 Eylül’de kutlanmaktadır. Bu yıl başkent Bişkek’te 16.kutlama gerçekleştirilmistir. 

Kutlama programı kapsamında iş adamları dernekleri ve birlikleri tarafından özel sektörü tanıtan  girişimcilikle ilgili  çeşitli etkinlikler düzenlenmekte ve Kırgızistan Devleti tarafından başarılı girişimciler ödüllendirilmektedir.

Bu yıl düzenlenen etkinlikte  Türkçe Konuşan Girişimciler programlarına Kırgızistan'dan katılan  19. TKG üyesi ELVİRA BOROMBAEVA ve 16. TKG üyesi  BAKYT DEGEMBAEV başarılı çalaışmaları ve ülke ekonomisine katkıları nedeniyle Kırgızistan Hükümeti tarafından  ödüle layık görüldü.

alt

19. TKG üyesi ELVİRA BOROMBAEVA’ya (sağda)  Kırgız Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Kojoshev Arzybek (solda) tarafindan «Vicdani ve kusursuz çalışması, Kırgız Cumhuriyeti’nin sosyal ve ekonomik gelişimine olan katkıları ve  çalışmalarında gösterdiği profesyonel yaklaşım  nedneiyle Onur Belgesi verilmiştir. 

alt

TOBB tarafından Ankara, Manisa, İzmir ve İstanbul'da düzenlenen 16. TKG programına  Kırgızistan'dan katılan  BAKYT DEGENBAEV (sol başta),  balık çiftliği işleten, balık yemi üreten ve balık yemi ticareti yapan şirkette üst düzey yöneticidir. Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası üyesidir.

BAKYT DEGENBAEV Yerel Üreticiler Derneği Başkanı olarak başarılı çalaışmalar yapmakta ve verimli projeler gerçekleştirmekedir.

alt

19. TKG  üyesi ELVİRA BOROMBAEVA (sağda), Kırgızistan’iı en büyük özel sektör birliği olan ve 65 farklı sektörden  ve  arklı bölgelerden iş dernekleri biriklerini aynı çatı altıında birleştiren Ulusal Odalar Birliği ile Küçük  HES Birliği Başkanı olarak görev yapmaktadır.  

ELVİRA BOROMBAEVA  iş geliştirme ve hidroelektrik santraller alanında faaliyet gösteren şirket  sahibidir. Birlesmis Milletler nezdinde  küçük HES alanında Ulusal Danışman olarak görev yapmaktadır. Özel sektör adına Yolsuzlukla Mücadele Forumu’nun Başkanlığığnı  yürütmektedir.  EGEMENDİK Tükiye Mezunları Derneği  Kadın Kulübü Başkanı ve Avrupa Jeopolitik Forumu’nun Experti görevlerini de yürüten aktif bir işkadınıdır.

Kırgızistan Girişimciler Gününde ödüle layık görülen değerli arkadaşlarımızı kutluyor, başarılarının devamını diiyoruz.