alt

16. TKG üyesi BAKYT DEGENBAEV (solda)  ve 19. TKG üyesi ELVİRA BOROMBAEVA Kırgızistan İş Destekleme ve  Yatırım Kurulu tarafından  USAID ile işbirliği yapılarak 2-3 Eylül 2016   tarihlerinde   Issık Göl kıyısında düzenlenen Devlet ve Özel Sektör İşbirliği Olanakları konulu "Yuvarlak Masa Çalıştayı"na katıldı.

Yuvarlak Masa Çalıştayında; gündemdeki konunun tüm katılımcıları  ayni derecede ilgilendirmesi nedeniyle,  yapılan toplantılardan etkin  sonuç alınması ortak  çözüm arayışı  sayesinde mümkün olabilmektedir.  

Kırgızistan özel sektörü geliştirmek ve ticari hayatı büyütmek amacıyla USAID  ile işbirliği yaparak, genç girişimcilere yönelik olarak  çeşitli eğiitm programları ve  çalıştaylar düzenlemektedir.

alt

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ankara, Polatalı, Koceli, Gebze ve İstanbul'da düzenlenen 19. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Kırgızistan'dan  katılan  ELVİRA BOROMBAEVA  (sağdan 2.) başkent Bişkek'de yaşamaktadır. 

19. TKG üyesi ELVİRA BOROMBAEVA enerji, is geliştirme ve hukuk alanlarında danışmanlık hizmeti veren şirket sahibi ve üst düzey yöneticidir. NABA (Ulusal İş Dernekleri Birliği ve Küçük HES Birliği Başkanlık görevlerini yürütmektedir. Yatırım Kurulu ve Yolsuzluk Forumu üyesidir. Ayrıca Egemendik Türkiye Mezunları Derneği kadın Komisyonu Başkanıdır.

TOBB tarafından Ankara, Manisa, İzmir ve İstanbul'da düzenlenen 16. TKG programına  Kırgızistan'dan katılan  BAKYT DEGENBAEV,  balık çiftliği işleten, balık yemi üreten ve balık yemi ticareti yapan şirkette üst düzey yöneticidir. Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası üyesidir. 

Her yıl düzenlenen Yuvarlak Masa Çalıştayı  Başbakanlık İş  Destekleme Yatırım Kurulu tarafindan USAIDin desteğiyle  gerçekleştirilmektedir. 2-3 Eylül 2016 tarihlerinde yapılan çalıştya devlet, özel sektör ve uluslararası kurum ve kuruluş temsilcileri katılmıştır.
 
Bu toplantılara  katılan özel sektör  temsilcileri yatırırm ortamında karşılaştıkları sorunları anlatarak,  çözüm önerilerini sunma fırsatı bulmaktadır. Toplanyıya katılanlar Yatırım Kurulunun gelecek yıl için öncelikleirni saptayarak,  plan ve programını birlikte belirlemektedir.
 
Kirgizistan'in önde gelen iş birliklerinin temsilcileri çalıştaya katılmıştır.  Bu toplantılar özel sektörün devletle olan bağlarını güçlendirme açısından önem taşımaktadır. YuvarlakMasa etkinliğine Kırgızistan  Ekonomi Bakanlığı  Müsteşarı da katılarak tarafların güş ve önerşileirni doğrudan dinleme şansı buldu. Kırgızistan Başbakanı  İş Destekleme ve Yatırım Kurulunun da başkanıdır. 
 

alt

Kırgızistan'dan 16. TKG üyesi BAKYT DEGENBAEV  (ön sırada, solda) ile 19. TKG üyesi ELVİRA BOROMBAEVA (ön sırada, sağda) sıksık çeşitli platformlarda birilkte çalışmakta,  aynı projelerde görev üstlenmektedir. 

20 Temmuz 2016 tarihinde  Çin'de Xian tarihi kentinin    Сhanba Ekolojik Bolgesinden gelen heyeti birlikte karşılayan 16. TKG üyesi BAKYT DEGENBAEV  ve  19. TKG üyesi ELVİRA BOROMBAEVA, Kırgızistanlı ve Çinli girişimciler  arasında işbirliğinin artırılması,  ticari ve  ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi hakkında  görüşlerini paylaştılar.