alt

17. TKG programına Kırgızistan'dan katılan NURLAN SULAIMANOV (sağda)  bu yıl ikinci kez düzenlenen  Dünya Göçebe Oyunları (World Nomadic Games) organizasyonunda görev üstlendi. 

2. Dünya Göçbe Oyunları kapsamında düzenlenen yarışmalar için Kırgızistan'ın  kuzeyindeki Çolpon-Ata kentine 40 kilometre uzaklıktaki Tanrı Dağı Kırçın Yaylası'nda  sembolik bir otantik şehir kuruldu. Festivalde avcılık, atlı okçuluk, yerde okçuluk, uzun mesafeli at koşusu ve Kırgız avcı köpeği Taygan yarışmaları yapıldı. Yerli ve yabancı izleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği festivalde, kadın ve erkek sporcular, geleneksel kıyafetleriyle yarışmalara katıldı.

TRT Haber'de yayaınlanan  fotoğraflı habere bu linkten ulaşılmaktadır. 

Anadolu Ajansının sayfasında yayınlanan yarışma haberine ve fotoğraflara ulaşamk için bu linki tıklamak yeterli olacaktır. 

Kırgızistan'ın Çolpon-Ata kentinde düzenlenen 2. Dünya Göçebe Oyunları, 3 Eylül 2016 Cumartesi günü görkemli bir törenle başladı.

Sporx sitesinde yayınlanan açılış haberine ulaşmak için lütfen tıklayınız. 

Ülkenin tatil merkezi Issık Gölü kıyısındaki Çolpon-Ata kentinde inşa edilen 10 bin seyirci kapasiteli hipodromda gerçekleştirilen 2. Dünya Göçbe Oyunlaraının resmi açılışı, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev yaptı.

2. Dünya Göçebe Oyunları'nın açılış törenine, Tataristan Devlet Başkanı Rüstem Minnihanov, Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı İrina Vlah, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü Genel Sekreteri Nikolay Borduja, Türk Kültürü Teşkilatı Genel Sekreteri Düsen Kaseyinov, Türk Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Ramil Hasanov, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Hakan Kazancı ile ABD'li sinema oyuncusu veyönetmen Steven Seagal de katıldı.

Aralarında Türk sporcuların yer aldığı kafileler sahadaki yerini aldıktan sonra alana en son Kırgız yarışmacılar girdi. Kırgızistan kafilesinin başında Cumhurbaşkanı Atambayev bulundu.

Kırgızistan ulusal marşının okunması sırasında havai fişek gösterisi yapıldı. Açılış törenini, 480 yerli ve yabancı basın mensubu takip etti.

Dünya Etnospor Konfederasyonu, Kırgızistan cep telefonu operatörü MEGAKOM ve Türk Hava Yollarının ana sponsorluğundaki organizasyonda, branşlardaki mücadeleler yapıldı.

Haberler com sitesinde yayınlanan ayrıntılı bilgilere bu linkten ulaşmak mümkündür. 

alt

19. TKG üyesi ELVİRA BOROMBAEVA (solda) Türkçe Konuşan Girişimciler programı üyelerini Kırgızistan'da düzenlenen Dünya Göçebe Oyunları'na davet etmektedir. 

Worl Nomad Games 2016 etkinliği hakkında  ayrıntılı bilgilere ve farklı fotoğraflara bu linkten ulaşmak mümkündür. 

alt

Kırgızistan, Asya kıtasının incisi olarak nitelenen Issık Gölü’ne ev sahipliği yapıyor. Burası UNESCO tarafından dünyanın en geniş ve yüksek ikinci dağ gölü olarak kabul ediliyor.

Göl çevresinde bulunan el değmemiş coğrafyada yaşayan yerel halk ve göçebeler, doğa ile uyum içinde yaşam sürüyor. İkinci Dünya Göçebe Oyunları da bölgenin kalbinde bulunan Çolpon-Ata kentinde düzenleniyor.

40 ülkeden delegasyonun hazır bulunduğu açılış seremonisini 10 bin izleyici takip ederken, binden fazla sanatçı ve performans ustası hünerlerini sergiledi. Bu delegasyon sayısı da 2014 yılında düzenlenen ilk oyunlardaki katılımı ikiye katlamış oldu.

alt

Dünya Göçebe Oyunları Kırgızistan'a   birçok fayda sağlaması beklenen iddialı bir projedir. Bu bütün dünyanın gelişmesine Kırgızistan'ın  yaptığı önemli bir katkı olarak düşünülmekedir. Bu projenin Kırgızistan'ı daha tanınır hale getirmesi  hedeflenmektedir. Projenin ülkeye ideolojik ve ekonomik açıdan hızlı bir büyüme sağlayacağı düşünülmektedir. 2. Dünya Göçebe Oyunlarına  katılım seviyesinin yüksekliği ve projede ortaya çıkan  büyük gelişim bu konudaki umutları artırmaktadır.  

Organizasyonla göçebe oyunlarının ve sporların yeniden canlandırılarak uluslararası seviyeye taşınması amaçlanıyor. Hollywood yıldızı Steven Seagal de Kırgız kahraman gibi giyinerek açılış seremonisinde delegasyonunun yürüyüşü başlattı. euronews’a konuşan ünlü yıldız, göçebe yaşamın önemine vurgu yaptı:

“Ben göçebe yaşama inanıyorum, bütün bu kültürlerin korunması gerektiğini düşünüyorum. Bildiğiniz gibi göçebe oyunlar geleneğini korumayı deneyen ve bunun için çalışan Kırgızistan ve Başkanı ile gurur duyuyorum.”

2. Dünya Göçebe Oyunları hakkında tr.euronews sitesinde yayınlanan  detaylı bilgilere ulaşmak için bu linkin ziyaret edilmesi gerekmektedr. 

alt

TOBB tarafından  Ankara, Bursa, Adana, Mersin ve İstanbul illerinde düzenlenen17. TKG programına Kırgızistan'dan katılan NURLAN SULAIMANOV sigorta şirketinde yönetici olarak çalışmaktadır. Türkiye Mezunları Egemendik Derneği üyesidir. Ayrıca kendisinin halı yıkama fabrikası vardır. Egemendik Türkiye Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak  görev yapmaktadır.

alt

Türkiye Odaler ve Borsaler Birliği tarafından Ankara, Polatalı, Koceli, Gebze ve İstanbul'da düzenlenen 19. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Kırgızistan'dan  katılan  ELVİRA BOROMBAEVA başkent Bişkek'de yaşamaktadır. 

19. TKG üyesi ELVİRA BOROMBAEVA Enerji, is geliştirme ve hukuk alanlarında danışmanlık hizmeti veren şirket sahibi ve üst düzey yöneticidir. NABA (Ulusal İş Dernekleri Birliği ve Küçük HES Birliği Başkanlık görevlerini yürütmektedir. Yatırım Kurulu ve Yolsuzluk Forumu üyesidir. Ayrıca Egemendik Türkiye Mezunları Derneği kadın Komisyonu Başkanıdır.