alt

Yunanistan Batı Trakya'dan 1.TKG pogramı heyet başkanı GALİP SABAHATTİN GALİP (sol başta)  11-13  Mart 2016 tarihlerinde  eşi ve arkadaşları ile birlikte Ilgaz Dağı'nı ziyaret ederek Ferko Ilgaz Dağ Otelinde üç günlük kış tatili yaptı.

alt

1. TKG programı heyet başkanı GALİP SABAHATTİN GALİP arkadaşımıza ve değerli eşine  "hoş geldiniz, gene bekleriz"  diyoruz. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ankara, Bursa ve İstanbul illerinde düzenlenen 1. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Batı Trakya temsilcisi olarak katılan GALİP SABAHATTİN GALİP  demir ürünleri başta olmak üzere genel ticaretle uğraşmaktadır. 

 

alt

26-27 Mart 2016 tarihlerinde düzenlenen DTİK  Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'na Kosova'dan katılan 1. TKG üyesi ADNAN MUHAMETİ, toplantılardan sonra bir süre daha İstanbul'da konaklayarak, çevreyi gezdi ve tarihi bölgeleri ziyaret etti.

ADNAN MUHAMETİ'nin Mart'ın son günlerinde gerçekleşen  İstanbul ziyaretie ait farklı fotoğraflara arkadaşımızın facebook sayfasına ait bu linkten ulaşmak mümkündür. 

TOBB tarafından Haziran 2005'de Ankara, İstanbul ve Bursa illerinde düzenlenen 1. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Kosova'dan katılan ADNAN MUHAMETİ araba muayene istasyonu işletmektedir. Ayrıca inşaat ve dekorasyon işleri yapmaktadır. 2016 yılının ilk haftalarında Türkiye'den bir beton santralı satın alarak, üretime başlamıştır.

alt

2. TKG programına Kosova'dan katılan BERZAT MORİNA (solda) 3 Mart 2016 Perşembe günü arkadaşlarıyla birlikte geldiği  İstanbul'daTaksim Meydanını ve Beyoğlu'nu ziyaret ettikten sonra Tarım Fuarına katılmak  ve iş görüşmeleri yapmak üzere Konya'ya gitti. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ankara, Nevşehir ve Kayseri illerinde düzenlenen 2. Türkçe Konuşan Girişimciler Programına Kosova'dan katılan BERZAT MORİNA,  inşaat malzemesi üretimi ve ticareti alanında çalışmakatadır  ve kum ocağı, un fabrikası ve çuval fabrikası işleten  RİZAM Holdingin ortağı ve üst düzey yöneticisidir.

alt

4.TKG programında heyet başkanlığı yapan ŞARIK CİBO   39. İzmir Ayakkabı ve Çanta Fuarını ziyaret etmek üzere işadamları heyeti ile birlikte 7-10 Mart 2016 tarihlerinde   İzmir'de bulunduğı sırada ünlü Kordon'da  ve İzmir Körfezi kıyısında gezerek çevreyi inceledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından  Ankara, Nevşehir, Kayseri ve İstanbul illerinde düzenlenen 4. Türkçe Konuşan Girişimciler  programında heyet başkanlığı görevini üstlenen ŞARIK CİBO, Kosova'nın ağırlıklı olarak Türkçe konuşulan  Prizren şehrinde yaşamaktadır. İş elbiseleri ticareti,  inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir.  Asma tavan, bina iç dekorasyonu ve ,dış cephe kaplamaları ve dekorasyonları,  profil imalatları, UD,CD,UV alçıpan,dış fasadalar işleri  yapmaktadır. Bu kapsamda gerekli amzlemelerin üretimini de yapmaktadır. Ayrıca PROTEX  adlı şirketi ile, Arnavutluk'ta iş elbiseleri ve iş ayakkabıları üreten İtalyan kökenli Cofra şirketinin Kosova  bayisi olarak çalışmaktadır.  

alt

Kosova'dan 14. TKG üyesi ERGİN SUNGUTİKA tarafından 16 Mart 2016 Çarşamba günü Ankara'da düzenlenen Proje Tanıtım Toplantısına katıldı.

ERGİN SUNGUR  programdan tam 4 yıl sonra, 17 Mart 2016 Perşembe günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ni ziyaret ederek, öğle yemeğine konuk oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ankara, Afyonkarahisar, Denizli ve  İstanbul illerinde düzenelenen 14. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Kosova'nın Vıçıtırın şehrinden  katılan  ERGİN SUNGUR  (solda)  inşaat sektöründe faaliyet gösteren dış cephe kaplama imalatı ve uygulaması yapan şirket sahibidir. Kosova-Türkiye Ticaret Odası üyesidir. Çeşme Kültür Derneği Başkanı olarak Kosova'da Türk kültürürnü yaşatmak ve geliştirmek amacıyla çeşitli kültürel ve sosyal etkinlikte öncülük yapmaktadır.

alt

Bosna Hersek'ten 4. TKG üyesi  İNDİRA PASİÇ (soldan 2.)  ve 5. TKG üyesi  EMİR PASİÇ (sol başta)  çocukları  ile birlikte 2016 yılı Mart ayının ilk haftasında İstanbul'u ziyaret ederek, beş gün süreyle tarihi ve turistik yerleri gezerek, ailece tatil yaptı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  tarafından Ankara, Nevşehir, Kayseri ve İstanbul  illerinde düzenlenen 4. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Bosna Hersek temsilcisi olarak katalan İNDİRA PASİÇ,  Saray Bosna'daki Zirarat Bankasında üst düzey yönetici olarak görev yapmaktadır.

TOBB tarafından Ankara ve İstanbul illerinde düzenlenen 5. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Bosna Hersek temsilcisi olarak katılan EMİR PASİÇ Bosna Hersek Ticaret Odası Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 

alt

28 Mart 2016 Pazartesi günü arkadaşları ile birlikte İstanbul'u ziyaret eden Romanya'dan  6. TKG üysi SELDA İSMAİL , arkadaşları ile Marmara Forum AVM'de bulunan  Midpoint'te akşam yemeğinde buluştu. 

TOBB tarafından Ankara ve İstanbul illerinde düzenlenen 6. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Romanya'dan katılan SELDA İSMAİL Romanya'da iş yapmak isteyen, yatırırm yapan  Türk şirketlerine danışmanlık hizmeti vermekte, kamu düzenindeki yasal süreçleri izlemektedir.

alt

Azerbaycan'dan 4. TKG üyesi MÜŞFİK HASANOV SAVALAN (sağda)  Milano inşaat malzemeleri fuarı öncesinde 10-12 Mart 2016 tarihlerinde İstanbul'u ziyaret etti. 

TOBB tarafından 14-30 Nisan 2006 tarihlerinde  Ankara, Nevşehir, Kayseri ve İstanbul illerinde düzenlenen  4. Türkçe Konuşan girimcile rprogramıa Azerbaycan'dan katılan MÜŞFİK HASANOV SAVALAN   inşaat  sektöründe faaliyet göstermektedir.  Bina inşaatlarının mekanik aksamı, ısıtma, soğutma ve tesaisat projelerinde taahhüt işleri yapmaktadır. Ayrıca, Türkiye'den çok sayıda inşaat malzemesi firması ile birlike çalışmakta ve ürünlerini  Azerbaycan piyasasında tanıtmaktadır.

alt

Ailevi nedenlerle  yaklaşık beş aydır Ankara'da yaşayan KHALİD MAYAS  (solda)  Ankara'da yaşayan  Kerkük kökenli arkadaşlerı ile sık sık görüşmektedir. 12 Mart 2016  Cumartesi günü A City AVM'de buluşan eski dostlar son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  tarafından Ankara, Eskişehir, Bilecik, Sakarya ve İstanbul illerinde düzenlenen 9.  Türkçe Konuşa Girişimciler programına Irak'ın  Kerkük şehrinden katılan KHALID RAFEEQ TAWFEEQ MAYAS   müteahhitlik, bina, kanalizasyon ve elektrik inşaat işleri yapan şirket sahibidir. Kerkük Üniversitesi Kerkük Cumhuriyet Hastanesi binaları şirketin tamamladığı işler arasındadır. Türkmen İş Adamları Derneği, Irak Müteahhitler Birliği, ABD-IRAK Sanayi Ticaret Odalar Birliği üyesidir. 

alt

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen  9. TKG programına Musul'dan katılan MAZEED KASAPOGLO  ve ailesi, İŞİD işgalinden hemen sonra,  5 Mart 2015  tarihinde  zor şartlarda Türkiye'ye sığınmış ve Ankara'ya yerleşmiştir.  

Musul'da yaaşrken  genel ticaretle uğraşan, Ankara'da ise Türkmen Derneği'nin Ankara şubesinin faaliyetlerine katkı veren 9. TKG üyesi MAZEED KASAPOGLO   13 Mart 2016 Pazar günü Ankara'da meydana gelen  bombalı saldırıda yaşamlarını yitirenleri anmak üzere saldırının  gerçekleştiği Atataürk Bulvarı'nın  Güven Park köşesini ziyaret ederek, çiçek bıraktı.

alt

18. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Irak Kerkük'ten katılan  18. TKG üyesi YOUNUS ADNAN   (solda) 22 Mart 2016 tarihinde Süleymaniye üzerinden uçakla ulaştığı İstanbulda kaldığı o gün süresinde arkadaşları ve yakınları ile görüştü, tekstil firmalarımnı ziyaret etti ve EV RO şirketi ile yeni sezon ürünleri için bağlantı yaptı.  

18. TKG üyesi YOUNUS ADNAN'ın  İstanbul ziyaretine ait farklı fotoğraflara ulaşmak için arkadaşımızın facebook sayfasına ait bu linkin tıklanması yeterli olacaktır. 

TOBB tarafında düzenlenen 18. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Irak'ın Kerkük şehrinden katılan YOUNUS ADNAN YOUNUS (DEMİRCİ) kadın giyim ürünleri toptan ve perakende ticareti ile ilgilen şirket sahibidir. Kerkük Ticaret Odası üyesidir.

alt

Afganistan'dan  Türkçe Konuşan Girişimciler programlarına katılan  14. TKG üyesi MOHAMMAD DAUOD QAYUMİ (soldan 4.), 10. TKG üyesi JAMSHİD SAEEDİ  (soldan 5.) ve 11. TKG üyesi SABRUDDIN ABDURAHMAN RAHMANİ (sağdan 4.) 21 Mart 2016 tarihinde İstanbul'da Beylikdüzü semtinde buluşarak baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramını kutladı. 

Afganistan TKG  grubunun üyeleri son dönemde ülkelerindeki siyasi ve  ekonomik belirsizlikler nedeniyle ailelerini Türkiye'ye yerleştirmeye başladı. Çoğunlukla İstanbul'da Beylikdüzü semtini tercih eden TKG üyeleri yeni hayatlarında da hemşerilik ve  komşluluk ilişkisini güçlü tutmak için çaba göstermektedir.  TKG üyeleirnin eşleri ve çocukları Türkiye'de yaşarken, kendileri de yarı zamanlı olarak Afganistan İstanbul arasında mekik dokumaktadır. Ankara ve Kayseri'ye  yerleşen TKG üyeleri de iş ilişkileri nedeniyle yarı zamanlı olarak Afganistan'da bulunmaktadır. 

alt

11. TKG programına Afganistan temsilcisi olarak katılan Dr. AHMAD ARSALAN KARIMI  (sağda)  güzel havalardan yararlanarak, 31 Mart 2016 Perşembe günü arkadaşları ile birlikte İstanbul  dışına çıkarak, Trakya bölgesinde bulunan Silivri  ve Selimpaşa ilçelerini   ziyaret etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ankara, Konya ve İstanbul illerinde düzenlenen 11. Türkçe Konuşan Girişimciler programına katıldıktan sonra İstanbul'da şirket kuran ve yarı zamanlı olarak Türkiye'de yaşayan  Dr. AHMAD ARSALAN KARIMI, Türkiye'den Afganistan'a ilaç, medikal ürünler ve gıda ithalatı yapmaktadır.

alt

10. TKG  üyesi SALİH KARATEPE  Almanya'dan 4 Mart 2016 Cuma günü İzmir'e giderek arkadaşları ve yakınları ile görüştü. İzmir'den sonra Muğla'nın sahil ilçesi Bodrum'a giderek kısa bir tatil yapan SALİH KARATEPE uzun kış mevsiminin  yoğunluğunu ve  yorgunluğunu kısa sürede unuttu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ankara ve İstanbul illerinde düzenlenen 10. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Almanya'dan katılan SALİH KARATEPE  Almanya'daki işlerinin yanısıra  Türkiye'de kurduğu şirketin teknik kadrosu ile Türkiye, Kafkaslar ve Ortadoğu'daki  büyük fabrikalara makine  ve ekipman kurulum ve bakımı konularında  teknik destek hizmetleri vermektedir.

alt

26-27 Mart 2016 tarihlerinde düzenlenen DTİK  Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'na Almanya'dan katılan 15. TKG üyesi CİHAN MUTLU ATÜRK yoğun geçen Kurultay çalışmlarının yorgunluğunu atmak için  dostları ile Boğaziçi Köprüsü manzarasında Boapz kıyısısnda buluştu.

TOBB tarafından düzenlenen Ankara, Afyonkarahisar, Denizli ve İstanbul illerinde düzenlenen  14. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Almanya'dan katılan  CİHAN MUTLU AKTÜRK,  proje yönetimi, arabuluculuk ve danışmanlık alanında faaliyet gösteren, şirket sahibidir. MÜSİAD Almanya Gençlik Kurulu Kurucu Başkanıdır. MÜSİAD Berlin Hizmet Sektör Kurulu üyesidir.

alt

15. TKG üyesi MECBURE EFRAHİMOVA baharın gelişini ve Nevruz Bayramını 20 Mart 2016 Pazar günü dostları ile birlikte İstanbul'da  Nakkaştepe'de kutladı.

TOBB tarafından düzenlenen 15. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Bulgarisran'ın Ruscuk ilinden katılan  MECBURE EFRAİMOVA Türkiye ile Kültürel İlişkiler GÜNEŞ Derneğinin kurucu başkanıdır. Balkan Türk Kadınlar Birliği Genel Sekreteri olarak görev yapmaktadır. Dernek tarafından, Türk dilini ve kültürünü yaşatmak ve yeni nesillere aktarmak için çeşitli faaliyetler yapılmaktadır. Ayrıca Türk ve Azerbaycan Diyaspora Koordinasyon Komisyon üyesidir. Bir süredir İstanbul'da yaşamakta ve çalışmaktadır.

alt

18. TKG programına Sırbistan'ın Sancak Bölgesinden katılan MUŞO TURKOVİÇ  (sağ başta) Paskalya bayramı tatilinden yararlanarak 25-27 Mart 2016 tarihlerinde İstanbul'u ziyaret etiti. 

18. Türkçe Konuşan Girişmciler programına Sırbistan'ın Sancak bölgesinden katılan MUŞO TURKOVİÇ Sancak Spor Federasyonu Başkanı olarak Türkiye ile Sancak arasındaki sportif faaliyetlerin artması ve işbirliğinin güçlenmesi için özel çaba göstermektedir.