alt

6. Türkçe Konuşan Girişimciler  programına Afganistan temsilcisi olarak  katılan MUHİB  VAHAB  Beylikdüzü Fuar merkezinde 23-27 Şubat 2016 tarihlerinde düzenlenen  Unicera 2016 28.Uluslararası Seramik, Banyo, Mutfak Fuarı'nı ziyaret etmek üzere geldiği İstanbul'da, Ortaköy'de Boğaz kıyısında bulunan tarihi Çırağan Sarayı  Otelinde konakladı.  

Türkiye Odalar ve Bosralar Birliği  tarafından Ankara ve İstanbul illerinde düzenlenen 6. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Afganistan'dan katılan MUHİB VAHAB, enerji, inşaat, inşaat, pvc kapı pencere sistemleri, beyaz eşya, otelcilik sektörlerinde faaliyet göstermektedir. Marketler zinciri sahibidir, ELF madeni  yağlarının Afganistan genel bayisidir. Taşımacılık sektöründe de iş yapmaktadır. Afganistan Türkiye  İş Konseyi üyesidir.

alt

10. TKG programına Kazakistan'dan katılan MURAT SAURBEKOV  2016 yılının Ocak ayının son günlerinde  piyasa araştırması yapmak ve yeni bağlantılar kurmaka amacıyla İstanbul ve Antalya'yı ziyaret etti.   

alt

10. TKG üyesi MURAT SAURBEK  üniverste eğitimini Ankara'da yapmıştır.  Züccaciye  ticareti yapan şirket sahibi.dir. Ayrıca Nano teknoloji ürünleri alanında çalışan winelite şirketinin temsilciliğini yapmaktadır.

MURAT SAURBEK'in İstanbul ve Antalya ziyaretlerine ait farklı fotoğraflara ulaşmak için arkadaşımızın facebook sayfasının ziyaret edilmesi önerilmektedir.

alt

Türkçe Konuşan Girişimciler programına Afganistan'dan katılan üyeleri 2016 yılının  ilk günlerinde, 11 Ocak 2016 Pazartesi akşamı  İstanbul'un  Beylikdüzü semtinde yaşayan arkadaşlarının evinde buluştu.

11. TKG üyesi SABRUDDIN ABDURAHMAN RAHMANİ  (sol başta),  14. TKG üyesi DAVUD KAYUMİ  (soldan 3.)  4. TKG üyesi SAİD MAUDOOD GHAİBİ (sağdan 4.) ve 10. TKG üyesi  JAMSHİD SAEEDİ (sağ başta) 11 Ocak 2015  Pazartesi  günü İstanbul'da biraraya gelerek, anılarını ve deneyimlerini paylaştılar.

Afganistan TKG  grubunun üyeleri son dönemde ülkelerindeki siyasi ve  ekonomik belirsizlikler nedeniyle ailelerini Türkiye'ye yerleştirmeye başladı. Çoğunlukla İstanbul'da Beylikdüzü semtini tercih eden TKG üyeleri yeni hayatlaraında da hemşerilik ve  komşluluk ilişkisini güçlü tutmak için çaba göstermektedir.  TKG üyeleirnin eşleri ve çocukları Türkiye'de yaşarken, kendileri de yarı zamanlı olarak Afganistan İstanbul arasında mekik dokumaktadır. Ankara ve Kayseri'ye  yerleşen TKG üyeleri de iş ilişkileri nedeniyle yarı zamanlı olarak Afganistan'da bulunmaktadır. 

alt

Afganistan'dan 14. TKG üyesi DAVUD KAYUMİ ailesi ile birlikte yarı zamanlı olarak İstanbul'un Beylikdüzü semtinde yaşamaktadır. Aralık ayını son günlerinde geldiği İstanbul'un karlı  ve soğuk  günlerine  tanık oldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  tarafından Ankara, Afyonkarahisar, Denizli ve İstanbul illerinde düzenlenen 14. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Afganista temsilcisi olarak katılan MOHAMMAD DAUOD QAYUMİ   inşaat, mekanik, elektrik ısı yalıtımı ve cephe giydirme alanlarında taahhüt işleri yapan şirket sahibidir. Aydın Afganistan Kültür Derneği Başkan Yardımcısıdır.

alt

TOBB tarafından Ankara, Beypazarı ve İstanbul'da düzenlenen  10. TKG programına Afgansitan'dan katılan  ABDUL MOSADEQ ABDULWAHAB    İstanbul  ziyaretinde arkadaşları le görüştü ve piyasa araştırmaları yaptı.

22 Ocak-9 Şubat 2016 tarihleri arasında İstanbul'da bulunduğu sırada inşaat malzemesi  sektöründeki yeni ürünleri inceleyen MUSADİQ RAWFEE WARDAK inşaat ve proje şirketi sahibidir.

alt

Ailesi ile birlikte İstanbul'da Beylikdüzü semtinde yaşayan 11. TKG üyesi Dr. AHMAD ARSALAN KARIMI  (sağda) Afganistan'dan gelen konuklarına Boğaz'ı güzelliklerini gösterebilmek için tekne turuna davet etmektedir. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ankara, Konya ve İstanbul illerinde düzenlenen 11. Türkçe Konuşan Girişimciler programına katıldıktan sonra İstanbul'da şirket kuran ve yarı zamanlı olarak Türkiye'de yaşayan  Dr. AHMAD ARSALAN KARIMI, Türkiye'den Afganistan'a ilaç, medikal ürünler ve gıda ithalatı yapmaktadır.

alt

Afgansitan'dan 17. TKG üyesi MASUD  AHMADİ  (sağ başta) Dubai seyahati öncesinde  10 Şubat 2016 Çarşamba günü  ziyaret etiiği İstanbul'da arkadaşları ile buluştu.

TOBB tarafından 1-13 Mart 2014 tarihlerinde  Ankara, Bursa, Adana, Mersin ve İstanbul  illerinde düzenlenen 17. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Afganistan'dan katılan  SAYED MASUD  SAYED AZİZULLAH,  ithalat, ihracat, uluslararası taşımacılık sektörlerinde faaliyet gösteren şirketin sahibi ve üst düzey yöneticisidir. Afganistan’da konuşlanan NATO ve ABD askeri güçleri için gıda temini ve askeri araç nakliyesi işlerini yapmaktadır. Afganistan Ticaret Odası üyesidir. 

alt

TOBB tarafından düzenlenen 11. Türkçe  Konuşan Girişimciler programına Rusya'dan katılan ALİSA BUROVA (sağda) yarı zamanlı olarak  Türkiye'de İstanbul ve Antalya'da yaşamakta, organizasyon ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.   

11. TKG programı katılımcısı ALİSA BUROVA'nın sahip olduğu Turkish Club Event Group, çeşitli organizasyon hizmetlerini sunmaktadır.  Moskova ve Türkiye'de (Antalya, İstanbul) kurumsal gece, konser, mezuniyet balosu, doğum günü vb etkinlikler düzenlemekte, Rus-Türk ve Rus düğün organizasyonu, sunuculuk ve DJ hizmeti vermektedir.

Alya Organizasyon ve Tanıtım adındaki  alt şirketi ise, Moskova'da resmi heyet ziyaret organizasyon hizmetleri (uçak biletleri, otel, lojistik yer hizmetleri, rehber, tercuman hizmetleri) sunmaktadır.  

Basilique Film Production adlı alt şirketi ise, Moskova, Antalya ve bölgesi, İstanbul, Çanakkale, Alanya, Trabzon, Sinop, Ankara şehirlerinde yerel sinema produksyon ve yapım hizmetlerini (ekip, cast, kamera, ışık, lokasyon seçimi, izinler) sunmaktadır.

11. TKG progamı  katılımcısı ALİSA BUROVA'nın sahibi ve yöneticisi olduğu "Turkish Club Russia"ın  faaliyeteri hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için bu linkin tıklanması yeterli olacaktır. 

alt

Ukrayna'dan 12. TKG yesi YULİYA KUCHMA (solda) kızı ve dostları ile birlikte kış aylarında çeşitli etkinlikler nedeniyle  süslenmekte yarışan İstanbul'un alışveriş merkezlerinde renkli anlar paylaşmaktadır.  

TOBB tarafından düzenlenen 12. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Ukrayna'nın başkenti Kiev'den katılan YULİYA KUCHMA  danışmanlık ve tercüme şirketi sahibidir.  Ukrayna'nın İstanbul Başkonsolosluğunda Kültür Ataşesi olarak görev yapan eşi ve çocukları ile birlikte Haziran 2011'den buyana İstanbul'da yaşamaktadır. 

alt

17. TKG programına Almanya'dan katılan JALE YILMAZER  koordinatör olarak görev yaptığı  Deutsche Elite Akademie  ile yaşlı bakımı ve rehabilitasyon seköründe çalışacak nitelikli elemanlar yetiştirmek üzere sağlık meslek liselerini yöneticileri ile işbirliği görüşmeleri yapmak üzere  31 Ocak -3  Şubat 2016 tarihlerinde Türkiye'de bulunduğu sorada, Elazığ ve Ankara'da çeşitili görüşmeler yaptı ve bağlantılar kurdu. 

alt

TOBB tarafından düzenlenen 17. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan'dan katılan JULİA STRUNENKOVA turizm ve konaklama hizmetleri sektöründe çalışmaktadır.

Programdan sonra bir süre İstanbul'da turizm firmasında görev yapan JULİA STRUNENKOVA, Kazan'a dönerek,  aile işletmesi hostelin devir işlemlerini tamamlamış ve yeniden İstanbul'a gelerek çalışmaya başlamıştır.

alt

18. TKG programına KKTC'den katılan GİZEM ÇELİKER   ()sağdan 5.) TÜGİAD Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu'nun 11 Şubat 2016 Perşembe günü Ankara'da JW Mariott Hotel'de Cumhurbaşkanının katılımıyla  düzenlenen Mali Genel Kurul toplantısına katıldı.

Toplantıdan sonra KKTC heyeti olarak  Oran'da bulunan Kalbur Balık Lokantasında  buluşan GİZEM ÇELİKER ve arkadaşları 12 Şubat 2016 Cuma günü Rahmi Koç Müzesini de ziyaret etti. 

18. TKG üyesi GİZEM ÇELİKER'in Ankara izlenimlerine ait farklı fotoğraflara bu linkten ulaşmak mümkündür.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 30 Nisan -12 Mayıs 2015 tarihleri arasında Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa ve İstanbul illerinde düzenlenen 18. Türkçe Konuşan Girişimciler  programına KKTC'den katılan GİZEM ÇELİKER   konfeksiyon ürünleri, kadın ve çocuk giyim, beyaz eşya ve züccaciye mağazaları olan şirket sahibidir. Kıbrıs Türk Ticaret Odası ve Kuzey Kıbrıs Genç İşadamları Derneği eski başkanıdır ve halen Genel Koordinatör olarak görev yapmaktadır. 

alt

11. TKG programına KKTC'den katılan AKAN OZA 2006 yılını ilk günü ziyaret ettiği İstanbul'da karla karşılaştı. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ankara, Konya ve İstanbul illerinde düzenlenen 11. Türkçe Konuşan Girşimciler Programına KKTC temsilcisi olarak katılan  AKAN OZA, aile şirketi Oza Kahve'de yönetici olarak görev yapmaktadır. 

alt

18. TKG  üyesi GÜNER MUSTAFA  eşi ile birlikte, 15-18 Ocak 2016 tarihlerinde kış koşullarında karlı bri yolculuk yaparak, karayolu ile Bursa'ya giderek Uludağ Üniveristesinde  son sınıf öğrencisi olan oğullarını ve dostlarını ziyaret etti. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 30 Nisan-12 Mayıs 2015 tarihleri arasında Ankara,  Gaziantep, Şanlıurfa ve İstanbul illerinde düzenlenen 18. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Yunanistan'ın  Batı Trakya bölgesinden katılan GÜNER MUSTAFA (GKIOUNER MOUSTAFA)  solda) madeni yağ sektöründe Petrol Ofisinin Yunanistan genel dağıtımcısıdır. Ayrıca odun sobaları, pelet sobalar ve elektrikli ısıtıcılar ithal ederek Yunanistan genelinde dağıtan şirket sahibidir. Gümülcine Ticaret Odası üyesidir.

alt

16. TKG programıa Kosova'dan kataılan BERKANT CURİ ( sol başta) belgesel film hazırlıkları sırasında Ocak ayını ilk yarısında İstanbul'da stüdyo çalışmaları yaparken, dostları ile buluşmayı da ihmal etmedi. 

16. TKG üyesi BERKANT CURİ , Gerçek Derneği Sinema Kolu sorumlusu ve Rasim Salik Kültür Derneği başkanı olarak sosoyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak görev yapmaktadır.

Türkiye  Odalar ve Borsalar Birliği tarafından Ankara, Manisa, İzmir ve İstanbul illerinde düzenlenen 16. Türkçe Konuşan Girişimciler  programına Kosova'dan katılan BERKANT CURİ, organizasyon, klip ve belgesel çekimi, proje danışmanlığı ve kültür projeleri yürüten şirkette  yönetici ve yapımcı olarak çalışmaktadır. TRT ile bazı mzik projelerinde ortak çalışmlar yapmaktadır.

alt

Makedonya'dan 18. TKG üyesi MUAZ EMİN (sağda)  arkadaşlarıyle birlikte geldiği İstanbul'da  Dolmabahçe Sarayı önünde bulunan çay bahçesinde kış güneşini İstanbul Boğazı manzarasında kış güneşinin tadını çıkardı.

27 Ocak 2016 Çarşamba günü geldiği İstanbul'da tarihi bölgede, Haliç kıyısında bulunan Hilton Garden Inn 'de konaklayan 18.TKG programı katılımcısı MUAZ EMİN  iş görüşmeleri ve piyasa araşatırmaları yanı sıra İstanbul'un güzel köşelerini de ziyaret etmeyi ihmal etmedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen 18. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Makedonya temsilcisi olarak katılan MUAZ EMİN,   Digitürk Balkanlar genel bayisi olan ve uydu anten satış, kurulum ve servis hizmetleri veren şirket sahibidir. Makedonya Türk İşadamları Birliği ve Köprü Derneği üyesidir.

alt

Irak kerkük'ten 15. TKG üyesi ESAM VENDAVİ  (İSAM ABBAS VENDAVİ MUDRAB)  Şubat 2016'nın ilk günlerinde   Antalya'da  aile üyeleri ile birlikte tatil yaptı. Antalya'da şirketiyle ilgili görüşmeler yapan ESAM VENDAVİ  İstanbul'daki görüşmelerinin ardından  Şubatın ikinci yarısında Irak'a döndü.

15. TKG üyesi İSAM ABBAS VENDAVİ MUDRAB, PVC, Plastik doğrama, çelik kapı ticareti ile uğraşan, ayrıca kiremit ticareti yapan şirket sahibidir. Kerkük Ticaret Odası ve Kerkük Türkmen İşadamları Derneği yönetim kurulu üyesidir. 

alt

9. TKG programına Irak'tan katılan KHALİD MAYAS arkadaşları ile birlikte 19-21 Şubat 2016 tarihlerinde Bodrum'a giderek çevreyi inceledi ve gayrımenkul yatıırırm ortamını değerlendirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  tarafından Ankara, Eskişehir, Bilecik, Sakarya ve İstanbul illerinde düzenlenen 9.  Türkçe Konuşa Girişmciler programına katılan KHALID RAFEEQ TAWFEEQ MAYAS müteahhitlik, bina, kanalizasyon ve elektrik inşaat işleri yapan şirket sahibidir. Kerkük Üniversitesi Kerkük Cumhuriyet Hastanesi binaları şirketin tamamladığı işler arasındadır. Türkmen İş Adamları Derneği, Irak Müteahhitler Birliği, ABD-Irak Sanayi Ticaret Odalar Birliği üyesidir.