alt

4. TKG programında  heyet başkanlığı görevini üstlenen Prizren Esanaf Derneği Başkanı  ŞARIK CİBO (sağ başta) Kosova'nın  Prizren şehrinde Theranda Otel'de düzenlenen Atatürk'ü Anma Toplantısına katıldı.

4. TKG programı heyet başkanı ŞARIK CİBO, iş elbiseleri ticareti,  inşaat sektöründe de faaliyet göstermektedir. Asma tavan, bina iç dekorasyonu ve ,dış cephe kaplamaları ve dekorasyonları,  profil imalatları, UD,CD,UV alçpan,dış fasadalar işleri de yapmaktadır.  Ayrıca PROTEX  adlı şirketi ile, Arnavutlukta  iş elbiseleri ve iş ayakkabıları üreten İtalyan kökenli Cofra şirketinin  Kosova  bayisi olarak çalışmaktadır. 

alt

10 Kasım’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kosova’da farklı etkinliklerle anıldı. Geleneksel olarak 9.05 geçe Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçiliği ve “Sultan Murat” Kışlası’nda anma törenleri düzenlendi.

Kosova Haber'de yayınlanan  Atatürk'ü anma etkinlikleri haberine bu linkten ulaşılmaktadır. 

Türkiye Cumhuriyeti Priştine Büyükelçisi KIVILCIM KILIÇ'ın 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü nedeniyle yayınladığı mesajı paylaşıyoruz: "Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 77’inci yıldönümünde saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz. 10 Kasım’lar, Kurtuluş Savaşımızın lideri ve Cumhuriyetimizin kurucusu Yüce Atamızı üstün askeri dehası ve devlet adamlığıyla anmanın yanısıra, bizlere bıraktığı yüce eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’ni koruma ve sonsuza kadar yaşatma kararlılığımızı ve sorumluluğumuzu bir kez daha vurgulamak için bizlere önemli bir fırsat sunuyor."

Kosova’da Türkçe öğrenimin sürdürüldüğü okullarda ise Atatürk etkinlikler ve ona hasredilen derslerle anıldı.

Kosova Türk Yazarlar Derneği 10 Kasım Atatürk’ü Anma etkinliği çerçevesinde şiir saati düzenledi. Prizren’deki Emin Durak İlköğretim Okulu’nda düzenlenen şiir buluşmasında, Emin Durak İlköğretim Okulu Türk öğrencilerinin okudukları şiirler davetliler tarafından büyük ilgi gördü.

Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığı 10 Kasım Atatürk'ü anma etkinlikleri çerçevesinde 10 Kasım 2015  Salı akşamı saat 18:30 daTheranda Hotel'de İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Budak "Atatürk" konulu sunum yaptığı bir  konferans düzenledi.

Filizler Atatürkçü Türk Kültür Sanat Derneği saat 19.30’da Prizren Kültür Evi’nde geleneksel Atatürk’ü Anma Haftası çerçevesinde Atatürk’ü Anma Gecesi düzenledi. 

Gerçek Kültür Sanat ve Spor Derneği ise dernek binasında saat 19.00’da edebiyat saati ile Atatürk’ü 77. Ölüm yıldönümünde andı. 

alt

Kazakistan'dan 15. TKG üyesi  SHOLPAN SYRGABAYEVA (soldan  5.) Astana Büyükelçiliği tarafından düzenlenen Atatürk'ü Anma Törenine katılarak duygulu anları paylaştı.

10 Kasım 2015 Salı günü, saat 08:30’da Astana Büyükelçiliğinde Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 77. yıldönümü münasebetiyle anma töreni yapılmıştır. Tören Büyükelçilik çalışanlaraını katılımıyla giriş katında düzenlenmiştir.

alt

Tören sonrası, Atatürk Parkı’ndaki Atatürk heykeline topluca çelenk konulmuştur. Törenle ilgili farkı fotoğraflara Büyükelçiliğin facebook sayfasından ulaşmak mümkündür.

TOBB tarafından Ankara, Gaziantep, Malatya ve İstanbul illerinde dzüenlenen 15. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Kazakistan'dan katılan   SHOLPAN SYRAGABAYEVA T.C. Büyükelçiliği Ticaret Müşaviriğinde  yerel uzman olarak görev yapmaktadır. 

alt

6. TKG programı heyet başkanı ELSHEN EBULHESENLİ  Bakü Büyükelçilipği tarafından dzüenlenen 10 Kasım Atatürk'ü Anma  törenlerine katıldı. 

TOBB tarafından Ankara ve istanbul illerinde düzenlenen 6. Türkçe Konuşan Girişmciler  prgramında  heyet başkanlığı görevini üstlenen  Dr.  ELSHEN EBULHESENLİ  Azerbaycan'ın  başkenti Bakü'de T.C. Büyükelçiliği'ne bağlı olan Ticaret Müşavirliğinde başarıyla görev yapmaktadır.

Türkoloji alanında doktora sahibi olan Dr. ELSHEN EBULHESENLİ Ticaret Müşavirliğinde çalıştığı uzun yıllar boyunca  Türkiye'den Azerbaycan'a ticaret ve yatırım amaçlı olarak giden girişimcilere yol göstermekte ve yardımcı olmaktadır. 

Haberler Com sitesinde yayınlan video görüntüsüne bu linkten ulaşılmatadır. 

alt

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 77. yılında, Bakü'de düzenlenen törenle anıldı.Türkiye'nin Bakü Büyükelçiliğinde düzenlenen törene, Büyükelçi İsmail Alper Coşkun, Askeri Ateşe Tuğgeneral İhsan Başbozkurt, KKTC Bakü Temsilcisi Sadettin Topukçu ve büyükelçilik çalışanları katıldı.

İhlas Haber Ajansı'nın  haberine bu linkten ulaşmak mümkündür.