alt

Sırbistan-Sancak'tan 10. TKG üyesi FARUK SULJEVİC (solda) Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Balkan ülkelerinden gelerek Konya'da üniveriste öğrenimi yapan, Selçuk Üniveristesi mezunu eski öğrenciler için 23-24 Ekim 2015 tarihlerinde düzenlenen Balkan Ülkeleri Mezunları  Konya Dostları" programına  katıldı.

Üniversite öğrenimini Konya’da yapan Novi Pazar Belediye Başkan Yardımcısı  ve 10. TKG üyesi FARUK  SULJEVİC, Konya Dostları programının açılış toplantısında yaptığı konuşmada; “Konya bizim şehrimiz. Konya bizi kabul ettiği için bütün Konyalılara teşekkür ediyorum. Bizim bütün başarılarımızın, yaptığımız şeylerin arkasında hep Konya’nın vurgusu var. İnanın nereye gidersek içimizde Konya’yı da götürüyoruz. Avrupa’nın her ucunda birer Konyalı var” dedi.

TOBB tarafından 20 Mayıs-05 Haziran 2010 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul illerinde düzenlenen 10. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Sırbistan'ın  Sancak bölgesinden katılan FARUK SULJEVİC  ısıtma- soğutma, havalandırma ve mekanik tesisat proje ve taahhüt işleri yapan şirket sahibidir ve Novi Pazar Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

alt

TOBB tarafından düzenlenen 6. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Bosna Hersek temsilcisi olarak katıIan ZAJİM ALJİCEVİC (ortada) ve  Sırbistan'dan 13. TKG üyesi  RESAD COSOVİC (arkada, ortada)  23 Ekim 2015 Cuma günü düzenlenen Konya Dostları programnının açılış toplantısına katıldılar.  

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından 12-24 Nisan 2007 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul illerinde  düzenlenen 6. Türkçe Konuşan Girişimciler programına Bosna Hersek'ten katılan ZAJİM ALJİCEVİC Konya Selçuk Üniversitesi  Elektrik, Elektronik Mühendisliği mezunudur.  Çeşitli sektörlerde mühendislik, proje, tasarım, danışmanlık araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile teknoloji transferi  konularında faaliyet gösteren ENERGOINVEST şirketinde planlama ve tasarım bölümü başkanı olarak görev yapmaktadır.

Konya Büyükşehir Belediyesi, üniversite eğitimini Konya’da tamamlayan sekiz  Balkan ülkesinden misafirleri Evlad-ı Fatihan Sıla-i Rahim Ziyaretleri Konya Dostları programı kapsamında Konya’da buluşturdu.

alt

13. TKG programına Sırbistan'ın  Novi Pazar / Yeni Pazar şehrinden katılan RESAD COSOVİC (soldan 2.) Konya Selçuk Üniversitesi Turizim bölümü mezunudur.

Duygusal anlara sahne olan Konya Dostları programı açılış toplantısında   konuşan Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Bosna Hersek Fahri Konsolosu Ercan Uslu, Konya’da okuyan öğrencileri uzun yıllar sonra tekrar görmekten mutluluk duyduklarını belirterek, “Bu faaliyetlerimiz, bağlarımız, işbirliğimiz artarak devam edecek. Çocuklarımızı buralarda okutalım, somut projeler üzerinde çalışalım” dedi.

alt

Sırbistan Sancak'dan 10. TKG üyesi  FARUK SULJEVİC ( arkada, solda) ile 13. TKG üyesi RESAD COSOVİC (soldan 5.)  "Konya Dostları" programı kapsamında diğer Balkan ülkelerinden gelen  eski okul arkadaşları ile yeniden  görüşme fırsatı bulmaktan çok memnun oldu.

Sekiz farklı Balkan ülkesinden Türkiye'ye gelerek, Konya'da üniversite öğrenimlerini yapan eski mezunlar  "Konya Dostları" projesi kapsamında  23-24 Ekim 2015 tarihlerinde  iki gün boyunca Konya’da tarihi ve turistik mekanları ziyaret ederek kendileri için düzenlenen çeşitli programlara katıldılar.

alt

Konya Büyükşehir Belediyesinin davetini kabul ederek Konya'ya gelen Selçuk Üniversitesi mezunlarından 13. TKG üyesi RESAD COSOVİC (arka sıra da, (soldan 2.) ve 10. TKG üyesi FARUK SULJEVİÇ  (arka sırada, soldan 3.) aradan geçen zamanda Konya'nın gelişme düzeyinden etkilendiler  ve  bir sanayi kenti haline gelmiş olduğunu görmekten memnun oldular.

Konya Büyükşehir Belediyesi  web sitesinde yayınlanan fotoğraflı habere bu linkten ulaşmak mümkünüdr.

Miliyet Gazetesinde yayınlanan fotoğraflı habere ulaşmak için bu linkin tıklanması yeterli olacaktır.

alt

Bosna Hersek'ten 6. TKG  üyesi ZAJİM  ALJİCEVİC (arka sırada, soldan 2.), Sırbistan'dan  10. TKG üyesi FARUK SULJEVİC  (2. sırada, solsan 6) ve  13. TKG  üyesi  RESAD COSOVİC (ön sırada, sağ başta)  aöılış toplantısının sonunda program katılan diğer mezunlarla  birlikte  hatıra  fotoğrafında buluştu. 

Konya Dostları programı hakkında yerel basında da çeşitli haberler yayınlanmıştır.

Hakimiyet Gazetesinde yayınlanan fotoğraflı habere ulaşmak için bu linkin ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Doğu Rehberi internet gazetesinde yayınlanan fotoğraflı habere  bu linkten erişilmektedir.