alt

16. 17. ve 18. Türkçe Konuşan Girişimciler programlarında heyet başkanlığı görevini üstlenen   SALİH TAŞDİREK (sol başta), RECEP YILDIZ (soldan 2.)  ve  EŞREF CAN TENLİK (sağdan 2.) ile 14. TKG üyesi AYHAN ŞEN (sağ başta), T.C. Franfurt   Başkonsolosluğu tarafından 3 Haziran 2015 Çarşamba günü düzenlenen Türk Alman Ticaret Platformu'nu tanıtım toplantısında buluştu.

Türkiye'nin Frankfurt Başkonsolosu UFUK EKİCİ,  Türk Alman Ticaret Platformunun (TDBP) tanıtımı dolayısıyla Türk ve Alman iş adamlarını Başkonsolosluk konutunda (Türk Evi) akşam yemeğinde ağırladı. 

Son Dakika Com Haber Sitesinde yayınlanmakta olan haberin detaylarına bu linkten ulaşmak mümkündür.

alt

Frankfurt Başkonsolosu tarafından Türk Evinde verilen davette buluşan TKG  dönem başkanları programla ilgili  anılarını ve izlenimlerini paylaşarak, Almanya Frankfurt ortak  iş çevrelerinde başlayan tanışıklıklarını TKG Ailesi üyesi olarak dostluk ve arkadaşlığa dönüştürme yolunda önemli  ilerleme kaydettiler.

16. TKG programı heyet başkanı EŞREF CAN TENLİK  (sol başta)  Adana’da kadın, erkek, çocuk iç çamaşırı ve tişört üreten ve Avrupa ülkelerine pazarlayan şirket sahibidir.  Alman Türk İşadamları Derneği üyesidir.

14. TKG üyesi AYHAN SEN  (sağdan 2.) inşaat firması sahibidir. Aynı zamanda market işletmeciliği yapmaktadır. TÜMSİAD Frankfurt temsilcisidir.

18. Türkçe Konuşan Girişimciler programında heyet başkanlığı görevini üslenen SALİH TAŞDİREK (sağdan 2.)   akıllı kilitler, master-anahtar sistemleri, kartlı giriş sistemleri, yangına dayanıklı kapılar, kapı kapatıcı hidrolikler, panik kilitler, kapı aksesuarları pazarlayan şirket sahibidir. 14 yıl çalıştığı 85 yıllık Alman şirketini 2004 yılında sahiplerinden satın alarak çalıştığı şirketin patronu olmuştur. Frankfurt’a 25 km. uzaklıktaki Hanau şehrinde   (IHK) Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısıdır. Almanya’da ilk kez bir Türk oda başkan yardımcılığı görevine seçilmiştir. Maintal Yabancılar Meclisi Başkanlığı görevini 15 yıldır sürdürmektedir. 

17. TKG programı heyet başkanı  RECEP YILDIZ (sağ başta), otomobil ya sanayi, tıbbi cihazlar için parça üretimi, makine imalatı için aksam ve parça üretimi, metal işleme, ev aletleri, optik ve hassas parça üretimi yapan, makine sektöründe faaliyet gösteren  Yıldız CNC Drehtechnik şirketinin sahibi ve üst düzey yöneticisidir.

alt

16. TKG programı heyet başkanı EŞREF CAN TENLİK (soldan 2.) Türk Alman Ticaret Platformunda kurucu üye olarak yer aldı.

Yaklaşık 2 senedir kuruluş çalışmalarını sürdüren Türk Alman Ticaret Platformu Derneği (TDBP) kuruldu. Frankfurt Başkonsolosluğu ikametgahı’nda düzenlenen bir davetle tanıtımı yapılan platform, Hessen Eyaleti merkezli olarak Türkiye ile Almanya arasındaki ticari ilişkileri artırmayı amaçlıyor. Gencay Koyunbaşoğlu’nun ve Ertan Köse’nin eş başkanlığını yaptığı platformun yönetim kurulunda şu isimler yer alıyor: Sebahattin Özkan, Bülent Tikbaş, Kani Top, Abbas Dağlık, Eşref Can Tenlik (16. TKG programı heyet başkanı), Musa Aydın, Mustafa Ercan, Selami Şahin.

Frankfurt Başkonsolosu UFUK EKİCİ, tanıtı toplanısında yaptığı konuşmada; "Türk ve Alman iş adamlarını bir araya getireceğini ve Hessen eyaleti ile  ticari ilişkileri artıracağını" söyledi. Türk derneklerini ve Türk kökenli iş adamlarını bir araya getiren bir platformun kurulması amacıyla yaklaşık 2 yıl önce toplantılar gerçekleştirdiklerini anlatan Başkonsolos Ekici, "İş adamlarımızı ve derneklerimizi bir araya getirdik. Amacımız onları birbirleriyle tanıştırmak, aralarında bir ağ oluşmasını sağlamak, bunu teşvik etmek ve aynı zaman iş adamlarımız ve derneklerimizi Alman makamlarıyla bir araya getirip bir ağ oluşturmaktı. Aynı zamanda Türkiye'deki iş adamlarıyla da bir araya getirmekti" dedi.

Artı49 Haber Sitesinde yayınlanmakta olan görüntülü habere bu linki ziyaret ederek ulaşmak mümkündür.

alt

16. TKG programında  heyet başkanlığı görevi üstelenen  EŞREF CAN TENLİK (soldan 2.) kuruluş çalışmalarına katkı verdiği Türk Alman Platformu Derneğinin yönetim kurulunda görev aldı.

3 Haziran 2015 tarihinde düzenlenen tanıtım toplantısının Türk Alman Ticaret Patformunun ilk faaliyeti olduğunu dile getiren Ekici, platformun faaliyetlerine devam edeceğini ve tüm şirketlere açık olduğunu ifade etti. Platformun Türkiye'den Almanya'ya gelen iş adamlarına ve fuar katılımcılarına katkı sağlayacağını belirten Başkonsolos, "Bu da görev bölgemiz Hessen eyaleti ve Türkiye arasındaki ticari ilişkileri artıracaktır. Her iki ülkeye de faydaları olacaktır.  Yıllık 1 milyar avro ciro hedefliyoruz" diyerek konuşmasına devam etti. 

Cihan Haber Ajansının web sitesinde yayınlanana haberin detaylarına ulaşmak için bu linkin ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Frankfurt Belediyesinin büyük katkı sağladığı Türk Alman Ticret  Platformuunn bünyesinde Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD), Almanya Ticaret ve Yatırım Birliği (ATİYAB) ve Rüsselsheimer İşveren Derneği olmak üzere 4 Sivil Toplum Kuruluşunun (STK)  yer almaktadır. . Platform bünyesinde 400 işletme bulunmaktadır. Toplam çalışan sayısı 2 bin 500 kişi olarak bilinmektedir.

alt