VI. “BALKANLAR’DA TÜRK KADINI” ULUSLARARASI SEMPOZYUMU ROMANYA’NIN KÖSTENCE ŞEHRİNDE YAPILDI

 

Romanya Demokrat Türk Birliği Kadın Komisyonu tarafından 07-10 Haziran 2012 tarihleri arasında Köstence’de düzenlenen “VI. Balkanlarda Türk Kadını Semozyumu ” 2. TKG Programı katılımcısı MELEK AMET  ve 9. TKG Programı katılımcısı DURİYE AKKOYUN  tarafından başarıyla gerçekleştirildi

 alt

9. TKG grubu üyesi Duriye AKKOYUN (soldan 1.) +  2. TKG programı üyesi Melek AMET (soldan 3.) + Köstenceli Türk şairi Emel EMİN  (sağdan 3.) + 15. TKG grubu üyesi Mecbure EFRAİMOVA (sağdan 2.) sempozyumun açılışında-

T.C. Gümülcine Başkonsolosu Büyükelçi  Mustafa SARNIÇ’ın Eşi Esin SARNIÇ’ın onur konuğu olarak katıldığı Sempozyum 8 Haziran 2012 tarihinde resmi açılışla başladı.

Romanya Demokrat Türk Birliği Kadınlar Komisyonu Başkanı ve 2. TKG programını aktif katılımcısıs  MELEK AMET’in açılış konuşmasından sonra T.C. Köstence Başkonsolosu FÜSUN ARAMAZ, Türk Milletvekili İbram Hüseyin, Tatar Türkleri   Milletvekili Ahmet Aleydin, Köstence Vali Yardımcısı, Romanya Kültür Bakanlığı Temsilcileri, Köstence Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü, Bulgaristan – Türkiye İle Kültürel İlişkiler “Güneş” Derneği Başkanı ve  15. TKG programını katılımcısıs MECBURE EFRAİMOVA ile   Batı Trakya delegesi  PERVİN  HAYRULLAH birer selamlama konuşması yaptılar.
 
alt
 
T.C. Köstence Başkonsolu Füsun ARAMAZ  sempozyumun akşam yemeğinde de konuklara eşlik etti.
 
Bu sempozyum için gerekli kaynak Romanya Kültür Bakanlığı “azınlıklar destek programı”  fonlarından sağlanmıştır. Kültür Bakanlığı  adına Ukrayna ve Rusya kökenli 2  temsilci  sempozyumun tamamına gözlemci olarak katılmıştır.
 
alt
 
Romanya Demokrat Türk Birliği Başkanlığına (Başkanı eşi: Melek FEDBİ-soldan 1.) TOBB hedİyesini takdimi sırasında  Melek AMET (soldan 2.) ve Duriye Akkoyun (sağ başta) eşlik ettiler.
 
Yunanistan Gümülcine’den Batı Trakya Azınlığı Kültür ve Eğitim Vakfı Genel Müdürü Pervin HAYRULLAH, Gümülcine Türk Gençler Birliği Kadınlar Kolu Başkanı Elmas HÜSEMOĞLU, Bulgaristan’dan Güneş Türkiye İle İlişkiler Derneği Başkanı ve Türkçe öğretmeni Mecbure EFRAİMOVA, Bulgar Türk Kadınları Dostluk Derneği adına  Türk Dili Çalışmaları Komisyonu Başkanı   Mine ADALI RADOYKOVA birer bildiri sunmuşlardır. 
 
alt
 
Başarılı genç profesyonel Türk kadını olarak Elif Sevgi Bozoğlu'na  (soldan 4.) Sempozyuma konuk olduğu için katılım belgesi verildi.
Sempozyum 9 Haziran Cumartesi günü kültürel programla devam etti. Köstence şehir turu yapıldı, 1900’lü yılların başında inşa edilmiş Kral Camii misafirlere tanıtıldı. 
 
Sempozyum 10 Haziran 2012 tarihinde Bükreş ziyareti ve şehir turu ile sona erdi.
 
alt
 
Sempozyumun  konukları Bükreş gezisinde Başkanlık Sarayını da ziyaret etti. gruba rehberlik ve ev sahipigi yapan Melek AMET (ön sırada solda) neşeli anları paylaştılar.
 
Sempozyumun güzel fotoğraflarla bezeli detaylı haberi Birlik Gazetesi'nin 12 Haziran 2012 tarihli sayısında yayınlanmaktadır. Birlik Gazetesi linkini ziyaret etmeniz önerilmektedir.
batı Trakya Türklerinin gazetesi Millet'in yayaınladığı fotoğraflı habere bu linkten ulaşmak mümkündür.
 
Sempozyuma ilgili ayrıntılı bir haber Rodop Rüzgarı adlı aylık dergide ayınlanmaktadır.  Fotoğraflı heber için Rodop Rüzgarı linkini tıklamak gerekmektedir.
 
15. TKG grubu katılmcısıs Mecbure Efrahimova'nın başkan olarak görev yaptığı GÜNEŞ Derneği'nin web sayfasındaki sempzyum haberi için Derneğin linkini tıklamanız yeterli olacaktır.
 
VI. Balkanlarda Tük Kadını Sempozyumu Avrasya İncelemeleri Merkezi web sitesinde de yayınlanmaktadır. Avrasya İncelemeleri Merkezi sayfası için lütfen tıklayınız.