2. GRUP ÜYESİ MELEK AMET, KÖSTENCE'DE 05-08 HAZİRAN 2008 TARİHLERİNDE "IV. BALKANLARDA TÜRK KADINI SMEPOZYUMU" DÜZENLEDİ  

TOBB 2. Türkçe Konuşan Girişimciler pprogramına Romanya'daN katılan  MELEK AMET, sivil toplumun önemine inanamış bir kişi olarak,  Romanya Demokrat Türk Birliğinde uzun yıllar Romanya Türk toplumu için  gönüllü olarak  çeşitli görevler üstlenmiştir.

alt

5-8 Haziran 2008 tarihleri arasında, Romanya’nın Köstence şehrinde, Romanya Demokrat Türk Birliği, Kadınlar Komisyonu ve Başkan MELEK AMET tarafından düzenlenen "IV.“Balkanlar’da Türk Kadını“ sempozyumunda önemli sorunlar masaya yatırıldı. 

Melek AMET Romanya Demokrat Türk Birliği Kadın Komisyonu Başkanı görevini üstlenince uluslarası projeleri gündeme getimiştir. Çok kısıtlı olanaklara rağmen,  kişisel katkı ve çabalarla ve tam bir kadın dayanışması örneğini yaşama geçirerek  başarılı çalışmalara imza atmıştır.

Bu kapsamda; Romanya Demokrat Türk Birliği Kadın Komisyonu tarafından 05-08 Haziran 2008 tarihlerinde, Köstence’de  “IV. Balkanlarda Türk Kadını” sempozyumunu Romanya Kültür Bakanlığının “Azınlıklar Destek Programı"ndan alınan maddi destek ile düzenlenmiştir.5

Sempozyumda "Kadının Ailedeki Yeri“, "Çalışan Kadının Ailesi ve Çevresi“ ve "Sosyal Hayatta Türk Kadının Sesi“ konuları üzerinde tartışmalar yapıldı.Türkiye’den sempozyuma davet edilen Gazi Üniversitesi öğretim görevlileri Y. Doç. Dr. Fatma AÇIK (1900’lerde Türk Dünyasında Kadına Yönelik yayınlar)  ile, Yrd. Doç. Dr. Dilek AKBABA (NOGAY Türkleri Kadın Edebiyatçıları) konularında birer tebliğ  sundular.

İlki, 2001 yılında düzenlenen ve bu yıl da 4’ncüsü gerçekleştirilen "Balkanlar’da Türk Kadını“ Sempozyumuna ilgi ve katılım geniş oldu. Köstence Başkonsolosu Haluk Ağca, Romanya Demokrat Türk Birliği Başkanı Osman Fetbi, Türk milletvekili Hüseyin İbram Sempozyumun açılışıda konuşma yaptılar.

Türkiye’nin yanı sıra  Bulgaristan ve Yunanistan'dan gelen   sivil toplum  kuruluşlarının temsilcileri de katılmıştır.

alt

2. TKG üyesi Melek AMET (soldan başta) sempozyum konukları iel birlkte açılış töreninde.

Sempozyumu düzenleyen Kadın Komisyonun Başkanı MELEK AMET,  Türkçe Konuşan Girişimciler Programı 2. dönem katılımcısıdır.

Sempozyuma Bulgaristan’dan  gelen  2. Grubun Başkanı Sevginar SERBEST'in eşi o tarihlerde  Razgrad bölgesinde İSTANBOLA'da  başarılı bir  Belediye Başkanı olarak görev yapmaktaydı. Daha sonra  Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Partisinden milletvekili seçilmiştir. Sevginar SERBEST,  AB fonlarından desteklenen ve Edirne ile paydaş olarak yürütülen bir sivil toplum projesinin yürütücü başkanı olarak görev yapmaktadır.

alt

2. TKG üyesi Sevginar SEBEST (sağ başta), 8. TKG üyesi  Sezgin NURLA (sol başta) ve 2. TKG üyesi Melek AMET (soldan 2.) Sempozyum Salonunda.

Romanya’da Türkler Köstence ve civarındaki şehir ve köylerde yaşamaktadırlar. Bu nenle Osmanlı ardılı Türklerin kurmuş olduğu Demokrat Türk Birliği ile, Tatar Birliği  Köstence’de o tarihlerde aynı binadan hizmet vermekteydi.   Bükreş ve diğer şehirlerde üye sayıları sınırlı şubeler faaliyet göstermektedir.

Anılan tarihte TC Köstence Başkonsolosu olarak Ekim 2005’de bu göreve atanan eski Vize Daire Başkanı Haluk AĞCA görev yapmaktaydı.  

Başkonsolos AĞCA,  sempozyumun sabah oturumuna katılarak bir açış konuşması yapmış ve ayrıca Türk gecesi özelliği katılarak düzenlenen akşam yemeğine de iştirak etmiştir.

Sempozyum sırasında her iki Birliğin Başkanları ve bu Birliklerin temsilcisi olarak parlamentoda bulunan  milletvekilleri ile de tanışılmıştır.

Birliğimiz tarafından düzenlenen  Türkçe Konuşan Girişimciler Seminerlerine Haziran 2008'e kadar  Romanya’dan 15 kişi katılmıştır.

Sempozyum nedeniyle Köstence’de bulunduğumuz sırada  TOBB TKG Programı katılımcıları sempozyumun yapıldığı otele ziyarete gelmişler, bazıları öğle yemeğine de iştirak etmiş, katılımcılarımızın tamamı akşam yemeğinde de hazır bulunmuşlardır.  

Sempozyum kaspmaında bugüne kadar Türkçe Konuşan Girşimciler Programına katılmış olan konuklardan;  2. TKG Grubu üyeleri MELEK AMET ve  Taner REŞİT + 4. TKG Grubu Üyesi  SEİDALİ   N.  ALTAİ + 5. TKG Grubu üyeleri  NURTEN MAHMUDİ  ve FEVZİ  İSMAİL + 6. TKG Grubu üyeleri  İBRAHİM ŞERİF BİLGHİN ve  SELDA İSMAİL + 7. TKG Grubu üyeleri HAMDİ ALİŞ OSMAN , ERSİN İSMAİL ve DENİS EMİN + 8. TKG Grubu üyeleri SEZGHİN NURLA, LEVENT  İSLEAM  ve  ERTHAN TANİOR ABDURAMAN ile görüşme fırsatı bulunmuştur.

Ayrıca ilerki tarihlerde düzenlenecek olan 9. TKG Progamına katılacak olan Kadın Komisyounu Başkan Yardımcısı DÜRİYE AKKOYUN ve 9. TKG progrmına Bulgaristan'dan katılacak  SABİHA MESTAN ile 15. TKG Programına Bulgaristan'dan katılacak olan MECBURE EFRAİMOVA  ile de bu Sempozyum kapsamında tanışma ortamı bulunmuştur.

Bu toplantı vesilesi ile TKG üyelerini eşleri ve aileleri ile tanışma  ve görüşme fırsatı bulunmuştur.

alt

7. TKG Grubu Üyesi Deniz EMİN (soldan 1.) + 8. TKG Grubu Üyesi Sezgin NURLA (soldan 2.) + 2. TKG Grubu Üyesi Melek AMET (soldan 3.) + 2. TKG Grup Başkanı Sevginar SERBEST (sağdan 3.) + 7. TKG Grubu Üyesi Ersin İSMAİL (sağdan 2) ve Hamdi Aliş OSMAN (sağdan 1) Sempzoyumun yapıldığı Köstence TEN Otelde bluştular ve anılaraını paylaştılar. 

alt

6. TKG Grubu Üyesi İbrahim Şerif BİLGİN (sağ başta), 5. TKG Grubu Üyesi Fevzi İSMAİL (sağdan 2.)  ve TKG üyeleri Sempozyumun gala yemeğinde  hasret giderdiler.

Ayrıca bir grup katılımcımızla birlikte Başkonsolosumuz makamında ziyaret edilmiştir. Bu ziyaret samimi bir ortamda gerçekleşmiş, Başkonsolos tarafından TOBB programına gösterilen ilgi ve özen bir kez daha teyit edilmiştir.

alt

Sevginar SERBEST (sol başta) + Ersin İSMAİL (soldan 2.) +7. Grup Üyesi Hamdi Aliş OSMAN (soldan 3.) ve 8. TKG Grubu Üyesi Sezgin NURLA (sağdan 2.) Köstence Başkonsolosu HALUK AĞCA  ile makamda TKG aile fotoğrafında birya geldi.

Ayrıca, TKG 5. Grup katılımcıı Fevzi İSMAİL’in Köstence’deki satış mağazası, Mecidiye şehrinde bulunan lokum, tatlı ve baklava üretim tesisi Bulgaristan’dan gelen katılımcımız Sevginar  SERBEST'in de  da katılımıyla ziyaret edilmiştir. Fevzi İSMAİL, ailesinin girişimi ve katkılarıyla yeniden yapılan camiyi de ziyaret etmemizi sağlamıştır.

alt

2. Grup Başkanı Bulgaristan'dan Sevginar SEBEST (soldan 1.) + TKG  5. Grup Üyesi ve fabrikanın sahibi Fevzi İSMAİL (soldan 3.)  ve eşi (soldan 2.) + TKG 5. Grup Üyesi Nurten MAHMUDİ  lokum üretim  tesislerinde incelemede bulunurken lezzet testi yaptı.

alt

Nurten MAHMUDİ (sağ başta) + Sevginar SERBEST (sağdan 2.) ve Fevzi İSMAİL (soldan  2.) Mecidiye Camii  ve öğrenci yurdu ziyaretinde-

Bu arada geçen Pazar günü yapılan yerel seçimlerde  2. grup katılımcımız Taner REŞİT’in  Tuzla şehri Belediye Başkan Yardımcısı, 7. grup katılımcımız  Hamdi OSMAN’ın ise Tuzla Belediyesi Meclis Üyeliğine seçilmişlerdir. Arkadaşlarımzı kutluyor, başarılar diiyoruz. 

alt

6. TKG grubu üyesi Selda İSMAİL (solda)   Köstence'nin MAMUŞA sahil bölgesinie bir gezi düzenledi. 

Sempozyum haberi Bulgaristan'da yayınlanmakta olan KIRCALİ Haber Sitesinde yayınlanmaktadır.  haberin ayrıntılari için lütfen Kircalihaber Sitesinin linkini tıklayınız.

IV. Balkanlarda Türk Kadını Sempozyumunu ayrıntılarına  ulaşmak için Romanya Demokrat Türk Birliğinin web sayfasını ziyaret etmek gerekmektedir. 

TKG Yahoo Grup sayfasındaki  özel albümde yayınlanmakta olan Sempozyum fotoğraflarına erişmek için  yahoo grup linkini tıklamanız yeterli olacaktır.