7. TKG GRUBU ÜYESİ CAVİD SADIGOV   ROMANYA VE IRAKTAN GELEN KONUKLARI İSTANBUL'DA AĞIRLADI

alt

TOBB 7. Türkçe Konuşan Girşimciler Programına Azerbaycan'dan katılan CAVİD SADIGOV (solda) , programdan sonra İstanbul'da şirket kurmuş ve işlerinin bir bölümünü istanbul'dan yönetmeye başlamıştı. 

19 Haziran 2010 Cumartesi günü Romanya ve Irak'tan 2 ayrı grup aynı anda  İstanbul'a gelince, TKG Grubu adına ev sahipliğini üstlenmek ve  konukları ağırlamak görevine CAVİD SADIGOV gönüllü olmuştur.

Öğle yemeği aşamasında  konuklarla buluşan 7. Türkçe Konuşan Girişimciler  Programının aktif katılımcısı  Azerbaycan’lı işadamı CAVİD SADIGOV konuklara Sultanahmet Meydanı'nda bulunan Lale Puding Lokantasında öğle yemeği ikram etmiştir.

alt

7. TKG grup sözcüsü CAVİD SADİGOV  (sağdan  2.)  Romanya ve Irak'tan gelen konuklarla yakından ilgiledi ve bu ülkelerden grup arkadaşlıkları kurulmasından duydugu memnuniyeti ifade etti.

 Sultanahmet Meydanında Avrupalı ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği Lale Puding  Restoranda  verilen öğle yemeği sırsında yeni dostlukların gelişmesi ve yeni bağltıların kurulması için çok olumlu bir ortam oluşmuştur.

Irak'tan Kerkük Türkmen İşadamları Dernek Başkanı ve 12. TKG programı heyet başkanı  Suphi MUTAFÇI,  Dernek Başkan Yardımcısı ve 1. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı katılımcısı Hüseyin BEYOĞLU ve 9.  Programın katılımcısı ve Dernek Yönetim Kurulu Üyesi, Halit MAYAS  19-20 Haziran günlerinde İstanbuld’a olmayı planlamışlardı. 

Bu ziyaret programına  bilahare 12. Grubun üyesi olan Yönetim Kurulu Üyesi HALİT MEKNECİ'de katılmıştır.  SUPHİ MUTAFÇI ise Mayıs 2011'de gerçekleşen  12. Türkçe Konuşan Girşimciler Programında  gruba başkanlık yapmıştır. 

alt

Irak Grubu  metroda: SUPHİ MUTAPÇI (sağdan1) + HALİT MEKNECİ (sağdan 2.) ve HÜSEYİN BEYOĞLU (soldan 2.)

alt

-İstanbul Boğaz Köprüsü ve Ortaköy sahili-

19 Haziran Cumartesi sabahı saat 08.30’da Aksaray’daki otellerinden  4 kişilik Irak grubunu alıp, hep birlikte saat 10.00’da Gülhane’deki otellerinde Romanyalı konuklarla buluşmaya gidilmiştir. Ardından 7 kişiden oluşan konuk grup ile birlikte Dolmabahçe ve Ortaköy’den başlamak üzere hızlandırılmış bir  şehir gezisi yapılmıştır. 

alt

Sabancı Müzesinin terasından  İstanbul Boğazının eşsiz manzarasını izleyen Irak ve Romanya'dan gelen konuklar  kururlan dostluk ortamını fotografla belgelediler.

Emirgan’da bulunan Sabancı Müzesi (Atlı Köşk)  daimi hat sanatlar koleksiyonu ve Efsane İstanbul Bir Başkentin  8000 Yılı” geçici sergisi  ziyareti ile  Sultanahmet’te bulunan Yerebatan Sarayı’nı kapsayan  şehir turu sırasında konukların  birbirleirni yakından tanımaları ve bilgi paylaşmaları mümkün olmuştur.

alt

1. TKG üyesi HÜSEYİN BEYOĞLU (soldan1.) Romanya Demokrat Türk Birliği Eğitim komisyounundan VİLDAN ERTAN (soldan 2.) ve SERİN TÜRKOĞLU (soldan3.) ve 9. TKG  üyesi HALİT MAYAS (sağdan1.)  12. TKG dönem başkanı  SUPHİ MUTAPCI (sağdan 2.) HALİT MEKNECİ (sağdan 4.)  SEİLA SÜLEYMAN (sağdan3.)   şehir turu sırasında Beşiktaş iskelesinde bulunan  sahil kahvesinde mola vererek, Balkanlarda ve Irak'ta Türk varlığını sürdürmenin güçlükleri konusundaki deneyimlerini ve görüşlerini paylaştılar..alt

1. TKG grubu üyesi HÜSEYİN BEYOĞLU (sağ başta) , 12. TKG programı heyet başkanı SUPHİ MUTAPÇI (sağdan 2.)  ve   9. TKG üyesi HALİT MAYAS (sol başta)  Aksaray'da ko0nakladıklaraı Otelin lobsisnde Irak ve Kerkükte yaşanan  sorunlara konusunda genel bir durum değerlendirmesi yaptı. 

Romanya Kültür Bakanlığı’nın ülkede bulunan 19 azınlık için AB  kriterleri kapsamında kimi destekler sağlamakta ve bu kapsamda yukarıda değinilen iki kuruma da (Romanya’da yerleşik Osmanlı Türklerinin kurmuş olduğu Romanya Demokrat Türk Birliği ile Asya’dan göç eden Tatar kökenliler tarafından kurulmuş olan  Romanya Müslüman Tatarları Demokrat Türk Birliği)özelikle kültürel kimliklerini koruma ve yaşatma amaçlı projeleri için çeşitli fonlar sağlamaktadır.  

alt

Konukların İstanbul şehir gezisinde tranvay, metro, otobüs vb toplu taşıt araçları kullanılmıştır.  Romanya'lı kadın ziyretçiler ile kerküklü TKG üyeleri Sabancı Müzesine giderken  otobüste uzun uzun sohbet etme fırsatı bulmuştur.

Romanya Kültür Bakanlığı 19 azınlığın kültür komisyonu başkanları  ve kimi üyelerinin (toplam 30 kişi) 14-20 Haziran 2010 tarihleri arasında  Türkiye’ye “kültürleri tanıma” gezisine gitmesi için gerekli fonu sağlamıştır. Romanya Demokrat Türk Birliği Kültür Komisyonu Başkanı Serin  TÜRKOĞLU ve Eğitim Komisyonu Başkanı Vildan ERTAN’ın yanı sıra Tatar Birliği’nin Kültür Bakanlığı “azınlıklar” birimi uzmanı Seila SÜLEYMAN’da bu geziye katılmıştır.

Seila SULEYMAN,  Osmanlı Türklerinden oluşan Demokrat Türk Birliği tarafından 2001 yılından bu yana düzenlenmekte olan Balkanlarda Türk Kadını  Sempozyumu için 2008 ve 2010 yılarında Bakanlıktan özel  fon verilmesini  sağladığı ernek yöneticileri tarafından ifade edilmiştir. 

Otobüs ile gerçekleşen bu gezi kapsamında konuklar Çanakkale, Edremit, Güre kaplıcaları, Ayvalık, Gemlik, Bursa ve İstanbul’da konaklamışlardır. Bu arada Edremit Ticaret Odası yönetimi de konuk Romanya heyetine bir akşam yemeği vermiştir. 

İstanbul gezisi ve öğle yemeği servisinden  sonra Irak’lı konuklar Çınarcık’a gitmiş, Romanyalı konuklar ise alışveriş yapmayı tercih etmiştir.