TOBB tarafından düzenlenen 14. TKG üyesi programına Kırım'dan katılan Fevzi Amzaiev (solda)  Ukrayna'daki savaştan etkilenen kadın ve çocukların korunması için çaba gösteriyor.  

14. TK programı  katılımcısı Aslan Umer Kırımlı'nın kuzeni Dr. Aliye Chitak (ortada) ülkemize gelen Ukrayna vatandaşlarının korunması ve barınması için Dışişleri Bakanlığı, Göç İdaresi Başkanlığı ve  Ukrayna Büyükelçiliği nezdinde  yoğun çaba göstermektedir.


1 Mart 2022 Salı günü gerçekleşen ziyaret sırasında Irak Kerkük'ten 9. TKG üyesi Khalid Mayas (sağda) 14. TKG üyesi Fevzi Amzaiev (solda) ile yıllar önce Irak'tan ayrılmak zorunda kalan mültecilerin deneyimlerini paylaştı.

Khalid Mayas kız kardeşinin Başkent Üniversitesi Hastanesinde devam etmekte olan tedavisi nedeniyle Ocak ayının son haftasından bu yana Ankara'da bulunmaktadır.

14. TKG üyesi Fevzi Amzaiev  (ortada) bir süredir başkent Kiev'de yayın yapan Kırım Haber Ajansı'nın Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. 

Fevzi Amzaiev CIBA (Kırım İşadamları Birliği) yöneticisi iken, Kırım'ın Rusya tarafından ilhak edilmesinden sonra Özbekistan'da bir enerji projesinde yönetici olarak bir süre görev yapmıştı.    


14. TKG üyesi Fevzi Amzaiev'in  (sağ başta) bir ay önce Ankara'ya yerleştirmiş olduğu ailesini ziyaret etmek amacıyla 24 Şubat 2022 Perşembe sabahı ülkesinden ayrılmasından sadece birkaç saat sonra Rusya işgali başlamış ve 18-60 yaş arasındaki Ukrayna vatandaşlarının ülke dışına çıkması yasaklanmıştır.

Fevzi Amzaiev bu koşullarda Ankara'da kalarak bir yandan Kırım Haber Ajansı'nın yönetimini Ankara bürosundan yürütecek, diğer yandan da savaştan kaçarak Türkiye'ye giriş yapan Ukrayna vatandaşlarının iş ve işlemlerinin koordinasyonunda görev üstlenecek.

Arkadaşımıza ve diğer Ukrayna vatandaşı üyelerimize geçmiş olsun diyor, barışın tüm dünyaya hakim olmasını diliyoruz.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  tarafından Ankara, Eskişehir, Bilecik, Sakarya ve İstanbul illerinde düzenlenen 9. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na katılan Khalid Rafeeq Tawfeeq Mayas (sağdan 2.) müteahhitlik, bina, kanalizasyon ve elektrik inşaat işleri yapan, ayrıca kargo taşımacalığı yapan ve para transferi  işleriyle ilgilenen  şirket sahibidir. Kerkük Üniversitesi Kerkük Cumhuriyet Hastanesi binaları şirketin tamamladığı işler arasındadır. Türkmen İş Adamları Derneği, Irak Müteahhitler Birliği, ABD-IRAK Sanayi Ticaret Odalar Birliği üyesidir.

Dr. Aliye Chitak (sol başta) üç yıldan buyana Başkent Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği öğrenimi görmekte olan oğlu ile birlikte  Ankara'da yaşamaktadır ve tedavi ihtiyacı ile ülkemize gelenlerin iş ve işlemleri ile ilgilenmekte ve onlara gönüllü olarak yardımcı olmaktadır.