TOBB tarafından düzenlenen 22. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na Kazakistan temsilcisi olarak katılan Kuanysh Turabayev   eski başkent Almati'de 25 Eylül 2022  Pazar günü düzenlenen 11. Almati Maratonunda koşmaktan mutlu oldu.


Kazakistan'dan  22. TKG programı üyesi Kuanysh Turabayev (ortada) ADK Index şirketinin sahibi ve  üst düzey yöneticidir. Şirket EPS (strafor), poliüretan vb dekorasyon malzemeleri üretimi yapmaktadır. Almatı'da poliüretan ve polistiren temelinde dekoratif malzemeler üreten fabrikasını 2011 yılında kurmuştur. "ADK Index" LLP'nin  ürünleri LEPKA markası ile Kazakistan  genelinde yaygın olarak tanınmaktadır.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen 22. TKG programı katılımcısı Kuanysh Turabayev  (ortada) 2021 tarihinden itibaren Almatı Belediye Meclisi Üyesi olarak görev yapmaktadır.


Bu yılki koşuya ABD, Güney Kore, Kenya, Almanya, İspanya, Özbekistan, Kırgızistan, Rusya gibi dünyanın 30 ülkesinden toplam 12 bin kişi sporcu ve amatör sporcular katıldı. Bu yıl 11 kez maraton koşusu yapıldı.

Almatı Maratonu ilk olarak şehir seviyesindeydi, son yıllarda ise uluslararası seviyeye yükseldi. Her geçen yıl katılımcı sayısı artmakta, Kazakistan için için ciddi ve popüler bir spor ve kitlesel etkinlik haline gelmektedir.

Almati Maratonu için Air Astana özel uçuş programı düzenledi. Ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşmak mümkündür.

Almati Maratonu hakkında ayrıntılı bilgi için bu linkin ziyaret edilmesi önerilmektedir.

Bugüne kadar düzenlenen Almaty Maratonları hakkındaki bilgiye ulaşmak için bu linki tıklamanız yeterli olacaktır.