Türkiye-Afganistan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Kuruluş Anlaşması mutabakatı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Afganistan Odalar Federasyonu (AFN) Başkanı İsmail Ghazanfar tarafından online olarak imzalandı.​

Törenin açılışında konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Türkiye'de salgın, toplum ve ekonomi için hala büyük bir mesele. Bu yüzden, şimdiye kadar Türk makamları durumu iyi yönettiler. 14 milyondan fazla vatandaşımızı aşılamayı başardık. Yani şu ana kadar 65 yaş üstü vatandaşlar, sağlık personeli, ordu aşılandı. Pandemiye rağmen geçen yıl pozitif bir ekonomik büyüme kaydettik. Afganistan'ın stratejik önemini hepimiz biliyoruz. Türk halkı, ülkelerimiz arasında uzun süredir devam eden dostluğa minnettardır. Bu yıl Türk – Afgan diplomatik ilişkilerinin 100. yılını kutlayacağız. Geçtiğimiz yüz yıl boyunca dayanışmayı paylaştık ve birçok zorluğa karşı birlikte durduk. Bu nedenle, iş örgütleri olarak dostluğumuzu sürdürmek ve hatta ilerletmek bizim sorumluluğumuzdur. Bunun gelecek nesillere aktarılması gerekiyor” dedi.

Afganistan Odalar Federasyonu (AFN) Başkanı İsmail Ghazanfar da pandemi sürecinde ekonomik olarak sorunlar yaşadıklarını ama bu durumdan fırsatlarda geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Teknolojiyi daha fazla kullanmaya ve dijitalleşmeye çalıştıklarını belirten Ghazanfar, Türk halkını dost olarak gördüklerini vurgulayarak, TOBB’un tüm desteği için teşekkür etti.

TOBB web sayfasında yayınlanmakta olan haberin ayrıntılarına ve farklı fotoğraflara ulaşmak için bu linkin tıklanması gerekmektedir.