Afganistan'dan 22. TKG üyesi Mohammad Arif  Sadri  T.C. Kabil Büyükelçiliğinde yerel uzman olarak görev yaptığı dönemde Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılmasının yanısıra kutlama programlarının  hazırlıklarına da destek vermiştir. 

22. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı üyesi Mohammad Arif Sadri Sadri Dawa Ltd. firmasının sahibi ve üst düzey yöneticisidir. Türkiye’deki ilaç üreticilerinden ithalat yapmaktadır. İlaç İthalatçıları ve Üreticileri Derneği, Aydın Afganistan Eğitim ve Kültür Derneği üyesidir.

Mohammad Arif  Sadri reçete ile satılmayan pastil, şurup vb ilaç  destek ürünleri konusunda bilinen markaların yerine kendi markasını geliştirerek, Sağlık Bakanlığından da gerekli izinleri alarak, Türkiye’de üretim yapmak  istemektedir. Ailesini de bir süredir İstanbul’a yerleştirmiş olduğu için ilaç destek ürünleri fabrikası yatırımını ulaşım kolaylığı nedeniyle Trakya Bölgesindeki bir OSB’de  yapmayı planlamaktadır.

21. TKG programına Rusya Federasyonu kontenjanından katılan Abbas Dzhavakhov (soldan 2.) T.C. Novorossisk Başkonsolosluğu tarafından 30 Ekim 2019 tarihinde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamasına katılarak  Başkonsolos Fırat Bayar'a (soldan 3.) kutlama dileklerini sundu.

21. Türkçe Konuşan Girişimler Programına  Rostovskoy kentinden katılan Abbas Dzhavakhov ekmek ve unlu mamuller üretimi yapan şirket sahibidir.

9. TKG programına Kazakistan'dan katılan Asker Priyev (sağda) T.C. Büyükelçiliği tarafından düzenlenen kutlama etkinliklerine katılarak, destek vermektedir. 

TOBB tarafından Ankara, Eskişehir, Bilecik, Sakarya ve İstanbul'da düzenlenen 9. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı üyesi Asker Priyev Ahıska Türkleri Derneği'nin Astana  Şube Başkanı olarak görev yapmaktadır ve AHISKA Gazetesi'in Astana sorumlusudur. Astana'da Tengiri Otel'de yönetici olarak çalışmaktadır. Ahıska Türkleri ile ilgili tüm kültürel ve soyal girişimleri ve faaliyetleri gönüllü olarak yürütümektedir.

6. TKG programı heyet başkanı Dr. Elshen Ebulhesenli (ortada)  29 Ekim 2019 Cumhuriyet Bayramı kutlama programında Türk şehitliğini ziyaret etti.  

TOBB  tarafından Ankara ve İstanbul illerinde düzenlenen 6. Türkçe Konuşan Girişimciler  Programı heyet başkanı Dr. Elshen Ebulhesenli (soldan 3.) T.C. Bakü Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği bünyesinde uzun yıllardır Müşavir Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Asya ülkelerinde Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılan TKG üyelerimize teşekkür ediyoruz.