20. TKG Üyelerinin Katıldıkları Konferans ve Sempozyumlardan Paylaşımlar


Kırgızistasn'dan 20. TKG Üyesi KYIALBEK DYIKANOV Şangay İşbirlliği Örgütü  (SCO) tarafından 26-28 Şubat 2019 tarihlerinde düzenlenen "Turizmin Geliştirilmesi" ana temalı Gençlik Forumu'na katıldı. 

Şangay İşbirliği Örgütü (SCO) alanında turizm endüstrisinin gelişmesine adanmış olan Gençlik Forumu'nun katılımcısı olan ülkelerden uzmanlar Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te buluştu.

Kazakistan, Rusya, Tacikistan, Çin, Özbekistan, Hindistan, Pakistan, Belarus ve Azerbaycan'dan gelen delegelerin katıldığı oturum Ala-Archa President Residency -Ala-Archa Devlet Konutları'nda başladı.

SCO  Turizmin  Geliştirmesi  Gençlik Forumu'na ait farklı fotoğraflara 20. TKG Üyesi KYIALBEK DYIKANOV (ortada) arkadaşımızın facebook sayfasının bu linkinden ulaşmak mümkündür. 

28 Şubat 2019 Perşembe günü sona eren forumda, Kırgızistan'da etkinlik turizminin gelişimi, turizmde girişimciliği teşvik etmek ve gençlik hareketliliğini teşvik etmek için koşulların tartışılması ve “Gençlik Kartı” lansmanı gerçekleşti. SCO ülkeleri, farklı ülkelerde de başarılı turizm projeleri uygulamalarınn da forum kapsamında katılımcılara sundu.

Forumun açılış törenine Başbakan Yardımcısı Altynai Omurbekova katılarak, diğer ülkelerden gelen konukları memnuniyetle selamaldı ve hyaptığı konuşmada;  Kırgızistan'ın bu yıl SCO'ya başkanlık ettiğini hatırlattı.

Kabar Ajansı'nın web sayfasında yayınlanan forum haberinin ayrıntılarına bu linkten ulaşılmaktadır. 

Forum ile ilgili bilgilere ulaşmakiçin bu linkin tıklanması yeterli olacaktır. 

Ankara, İstanbul, Tekirdağ ve Edirne'de düzenlenen 20. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'ten katılan KYIALBEK  DYIKANOV  yurtiçi  ve yurtdışı turizm hizmetleri sunan, yurt dışı eğitim ve staj programları düzenleyen ve kariyer danışmanlığı konularında faaliyet gösteren şirket sahibi ve üst düzey yöneticidir. Egemendik Türkiye Mezunlara Derneği ve  Kırgız Tur Operatörler birliği (KATO) üyesidir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen 20. TKG programı katılımcısı KYIALBEK  DYIKANOV  Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Turizm  ve İşletme Bölümü mezunudur. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinde  İşletme Yüksek Lisansı yapmıştır. 

20. TKG programına Rusya Federasyonu temsilcisi olarak katılan MAKHAMAD ILIASOV Erzincan'da düzenlenen "Uluslararası Ahıska Türkleri Sempozyumu"na katıldı.

Erzincan Üniversitesi ile Dünya Ahıska Türkleri Birliğince (DATÜB) işbirliğinde 11-13 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenen, "Uluslararası Ahıska Türkleri Sempozyumu" Üniversitenin konferans salonunda  yapıldı. Üç gün süren sempozyumda, Ahıska Türklerinin göç, savaş ve sürgünler sonucu yerleştikleri farklı coğrafyalarda kimliklerini ve kültürel özelliklerini korumaları konusu ele alındı.

Farklı ülke ve üniversitelerden 178 akademisyenin 9 başlık altında 139 bildiri sunduğu sempozyumda kültür, eğitim, tarih, dini hayat, sağlık gibi konularda 25 oturum düzenlendi. Sempozyumda sunulan yaklaşık bin 500 sayfa bildiri kitap haline getirilerek ilgili kurumlara verilecek.

Sempozyumun kapanış ve değerlendirme toplantısının ardından katılımcılar, Üzümlü ilçesindeki Ahıska Türklerini ziyaret ederek yerleşim alanlarını ve hayatlarını gözlemledi. Ziyaretin ardından katılımcılar Girlevik Şelalesi ve Ekşisu mesire alanını gezdi.

Miliyet Gazetesinde yayınlanan sempozyum haberinin ayrıntılarına bu linkten ulaşmak mümkündür. 

Haber 7 internet sitesinde yayınlanan fotoğraflı sempozyum haberine bu linkten ulaşılmaktadır.

Uluslararası Ahıska Türkleri Sempzyumu'nda sunulan bildirilerin toplandığı kitabın kopyasına ulaşmak için bu linkin ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Sempozyum duyurusuna ulaşmak için bu linkin tıklanması yeterli olacaktır.

TOBB tarafından  düzenlenen20. TKG programı üyesi MAKHAMAD ILIASOV Karadeniz'in kuzeyinde Don nehrinin kıyısında bulunan tarihi Rostov kentinde yaşamaktadır. Başta Türkiye olmak üzere Irak, İran ve Vietnam’a buğday,  hububat ve bakliyat ihracatı yapan şirket sahibidir.

MAKHAMAD ILIASOV Rostov Bölgesi Ahıska Türkleri dernek başkanı olarak görev yapmaktadır.