Romanya’daki TKG Üyeleri 100. Kuruluş Yıldönümünü Coşkuyla Kutladı


11. TKG üyesi TANER CURTACAI (arka sırada, sağ başta) ve 15. TKG üyesi  NEJLA CURTACAI (arka sırada, sağdan 2.) Romanya Devleti'nin kuruluşunun 100. yılını kutlama törenlerine katılarak,  neşeli anlar paylaştılar.

Romanya’nın en büyük milli bayramı olan Büyük Birleşme Günü, görkemli törenlerle kutlandı. 100. yıldönümü nedeniyle ülke genelinde kutlama etkinlikleri düzenlendi. Konserler ve halka açık etkinlikler düzenlendi. Akşam havai fişek gösterileri yapıldı.

Birinci Dünya Savaşı sonunda Romanya ile Transilvanya’nın birleştiği gün olan 1 Aralık, ülke çapında düzenlenen törenlerle kutlanıyor. En görkemli kutlamalar, başkent Bükreş ve anlaşmanın imzalandığı Alba Iulia kentinde gerçekleştirildi. Transilvanya bölgesi Romanya’nın kuzey batısını oluşturuyor.

Başkentte Zafer Takı önünde düzenlenen törende, Romanya silahlı kuvvetleri gövde gösterisi yaptı. Geçit törenine katılan 3 bini aşkın güvenlik görevlisi, 300 araç ve 50 uçak vatandaşlardan tam not aldı.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda Romanya, Transilvanya’yı topraklarına dahil etti. Bu birleşme 1 Aralık 1918’de Alba Iulia ilinde düzenlenen anlaşmayla kayıt altına alındı. Bu anlaşma ile Romanya tarihinin en büyük yüzölçümüne ulaştı. Ülkenin bugünkü sınırları ise, 2. Dünya Savaşı sonrasında belirlendi. 2.Dünya Savaşı sonrasında başa gelen komünist yönetim, milli günü Ruslarla anlaşma tarihi olan 23 Ağustos olarak değiştirdi. 1989 komünist karşıtı devrim sonrasında, milli gün kutlamaları yeniden 1 Aralık tarihine alındı.

İPA Haber Ajansı'nın sitesinde yayınlanan fotoğraflı habere bu linkten ulaşılmaktadır.

TRT Haber sitesinde yayınlanan fotoğraflı habere ulaşmak için bu linkin tıklanması yeterli olacaktır.

Tourmag haber sitesinde yayınlanan Büyük Birlieşme Günü hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bu linkin ziyaret edilmesi önerilmektedir. 

5. TKG üyesi NURTEN MAHMUDİ (sağda) 01 Aralık 2018 Cumartesi günü Romanya'nın kuruluşunun 100. yıldönümü kutlamalarında Romanya Demokrat Türk Birliği üyeleri ile  anıta çelenk koydu.

NURTEN MAHMUDİ'nin tören izlenimlerine ait farklı fotoğraflara arkadaşımızın facebook sayfasının bu linkinden ulaşmak mümkündür. 

TOBB tarafından Ankara ve İstanbul'da düzenlenen 5. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı katılımcısı NURTEN MAHMUDİ  aile şirketinde yönetici olarak görev yapmaktadır. Ayrıca gönüllü olarak, Türk çocuklarına ve gençlerine  Türkçe dersi vermekte, Türk kültürünü korumak ve güçlendirmek için gerçekleştirilen  kültürel ve soyal faaliyetlere destek olmakta, folklor gruplarını çalıştırmaktadır. Romanya Demokrat Türk Birliği üyesidir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birlliği tarafından 16-27 Ekim 2010 tarihleri arasında Ankara, Konya ve istanbul illerinde düzenlenen 11.  Türkçe Konuşan Girişimciler Programı'na  Köstence'den katılan Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği üyesi TANHER CURTACAİ,  genel ticaret ile uğraşmakta, kafe işletmeciliği yapmaktadır.  

TOBB  tarafından  Ankara, Gaziantep,  Malatya ve İstanbul illerinde düzenlenen 15. TKG  programı'na Köstence'den katılan NEJLA CURTACAI, mali müşavirlik ve muhasebe hizmetleri veren şirket sahibidir. Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği üyesidir.