Köstence’de Osmanlı Camii Ziyaretinde Tarih Bilgilerimizi Yeniledik


alt

19. TKG üyesi NAGİ GELAL  (solda), 18. TKG üyesi NUREDİN EMURLA  (sağda) ve 11. TKG üyesi TANHER CURTACAİ  ile birlikte 29 Mayıs 2016 Pazar günü, Kanuni Sultan Süleyman'ın oğlu  II. Selim (Sarı Selim) döneminde yaptırılan  Esmahan Sultan Camii ziyaretinde  bölge tarihi hakkında bilgi aldık. 

alt

11.TKG programı katılımcısı TANHER CURTACAİ  (solda) 2012 ve  2016 yıllaraınd agerçekleşen Köstence ziyaretlerimzide ev sahipliği görevini görevini gönüllü olarak üstlenmekte ve samimi bir dostluk göstermektedir.  

Cami, II.Selim'in kızı ve ayni zaman Sokullu Mehmet Paşa`nın karısı olan Esmahan Sultan`ın adını taşımaktadır. Köstence'nin Mangalia (Mankalya) ilçesinde buunan ve 1575 yılında yapılan Esmehan Sultan Cami, Romanya`nin en eski camisi olma unvanini elinde tutmaktadir. Caminin yaninda ise yaklasik 300 yili askin zamandir Musluman mezarligi bulunmaktadir. Günümüzde 3 bin kişilik Turk ve Tatar toplumuna hizmet vermektedir.

alt

19. TKG üyesi NAGİ GELAL  (sol başta) 18. TKG üyesi NUREDİN EMURLA  (soldan 2.) ve 11. TKG üyesi  TANHER CURTACAİ (sağdan  2.) ile Mangalia'daki ünlü Tatar lokantasında lezzetli Tatar yemeklerini paylaştık.

TOBB tarafından Ankara, Gaziantep, Şanlıurfa ve İstanbul illerinde düzenlenen 18. TKG programına Köstence'den katılan NUREDİN EMURLA büyük ölçekli tarmsal faaliyet yapan, toptan olarak tarım ilaçları ve tohum ticareti yapan  şirket sahibidir. Köstence Ticaret, Tarım ve Sanayi Odası üyesidir. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Biriği tarafından Ankara, Polatlı, Kocaeli, Gebze ve İstanbul'da düzenlenen 19. Türkçe Konuşan Girişimciler programına katılan NAGİ GELAL   Romanya'nın tatil yöresi  Köstence'nin Eforie Nord bölgesindeSİRİUS HOTEL'in sahibidir.  Ayrıca büyük gruplar ve düğünler için özel  lokanta işletmektedir. Aile işletmesi olarak tarımsal faaliyete de devam etmektedir.

alt

TOBB tarafından Ankara, Konya ve İstanbul'da düzenlenen 11.  Türkçe konuşan Girişimciler programına Köstence'den  katılan Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Biriği üyesi TANHER CURTACAİ,  temizlik malzemeleri, züccaciye, güzellik malzemesi toptan ticareti ile uğraşan firma sahibidir. 

alt

Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliği üyeleri  18. TKG üyesi NUREDİN EMURLA  (sol başta), 19. TKG üyesi NAGİ GELAL  (sağdan 2.) ve 11. TKG üyesi  TANHER CURTACAİ  (sağ başta) ile birlikte  29 Mayıs 2016 Pazar günü Köstence çevresindeki Osmanlı  dönemi eserlerini ve Türk kültürünün yaşadığı bölgeleri  ziyaret ettik. 

Kıymetli dostlarımıza samimi ve sıcak ilgileri, üstün konukseverlikleri nedeniyle gönülden teşekkür  ediyoruz.