Ana SayfaTKG Etkinlikleri4. Grup Haber ve Etkinlikleri (Nisan 2006)Makedonya'dan Esfer Ali Kosova'da Sultan I. Murad Hudavendigar'ın Türbesini Ziyaret Etti

Makedonya'dan Esfer Ali Kosova'da Sultan I. Murad Hudavendigar'ın Türbesini Ziyaret Etti

alt

4. TKG programına Makedonya'dan katılan ESFER ALİ,  komşu ülkeye geçerek, TİKA tarafından  restore edilen  Sultan I. Murad Hudavendigar'ın Kosova'da bulunan türbesini ziyaret etti.

1389 yılında I. Kosova Savaşında şehit düşen I. Murat Hüdavendigar’ın ahşasının defnedildiği türbe, Priştine-Vıçıtırn yolunun sağ tarafında, Priştine’den 6km. uzaklıkta Sultan Murat Hüdâvendigâr’ın Kosova ovasında şehit olduğu yerde inşa edilmiştir.

Türbenin ilk olarak Yıldırım Beyazıt döneminde yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Bugüne kadar Kosova dışında yaşayan Türklerin ve Müslümanların ziyaretgâhı haline gelen türbe, Balkanlarda bulunan Osmanlı Eserleri arasında büyük öneme sahiptir.  Bugünkü bina 14. Yüzyılda kurulan binanın aslı değildir. Birçok tahribat ve onarımdan geçmiştir. Yöre halkınca bölgede Türklük ve Müslümanlığın simgesi olarak kabul görmektedir. Türbe, 1845 yılında Serasker Hurşid Paşa emriyle temelden üste kadar onarım görmüştür.

alt

1989 yılında I. Kosova savaşı’nın 600. yıldönümü kutlamaları nedeniyle, Yugoslavya Devleti tarafından türbenin ve selamlığın onarımı da projelendirilmiştir. Ancak, onarım türbenin badanalanması şeklinde uygulanmıştır.

Yapısal bozulmalar ve deformasyonlar nedeniyle yıpranan Sultan Murat Türbesi 2005 yılında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkısı ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından restore edilmiştir.

Türbe ile ilgili farklı fotoğraflara ulaşmak için bu linkin ziyaret edilmesi gerekmektedir. 

alt

ESFER ALİ, Kosova ziyareti sırasında başkent Priştine'de bulunan ve Sulta 1. Murad'ın sancaktarı Gazi Mestan'a ait ola türbeyi de ziyaret eti. TiKA (Türk İşbirliği ve KoordinasyonAjansı) tarafından onarımı ve resterasyonu tamamlanan Gazi Mesta Türbesinin açılışı  11 Ağustos 2012 tarihinde Başbakan Yardımcısı tarafından yapılmıştı. bu konudaki ayrıntılı haber ve fotoğraflara ulaşmak için Haber 7 com sitesinden ulaşmak mümkündür. 

Üniversite öğrenimini Ankara'da yapan, "TKG Yahoo Mail Grubu"nun kurucusu, 4. TKG üyesi ESFER ALİ, halen Üsküp'te bir Türk şirketinde  yönetici olarak görev yapmaktadır.

 Türkçe Konuşan Girişimciler programına Makedonya temsilcisi olarak katıIan ESFER ALİ 'nin Kosova ve Sultan I.Murad Hudavendigar ve Gazi Mestan türbeleri ziyaretine ait farklı fotoğraflara bu inkten ulaşmak mümkündür.

 

 

 

75 Genel Kurulu Tanıtım filmi

KATILIMCILAR

  • Program başlangıcı: 05/2005
  • Toplam Program sayısı: 20
  • Katılan ülke: 24 ülke ve 7 özerk bölge
  • Katılımcı sayısı: 800
  • Kadın girişimci sayısı: 40
  • Sektörler: Ağırlıklı olarak; inşaat ve inşaat malzemesi ticareti, gıda ticareti, genel ticaret,  tarımsal üretim, ilaç-medikal, tekstil, danışmanlık hizmetleri konuklarında yoğunlaşmaktadır.

TOBB Sermaye ve Emtiya Piyasa Verileri

Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Devamı...

Hava Durumu

Buradan 24 saatlik, günlük, 5 günlük, il ve ilçe merkezlerine göre hava durumunu görmek ve 3 günlük deniz tahmini ve karayolları hava tahminlerini öğrenebilirsiniz.

Devamı...